تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > ادیان و مذاهب
ثبت نام آموزش کار با هم میهن بازی آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

ادیان و مذاهب بحث هایی در باب دین و مذهب بررسی و تبادل اطلاعات مسائل و موارد موجود

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 11-11-2005   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Naashenaas's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض همه چیز درباره زرتشت(زردشت) و دین زرتشت

همه چیز درباره زرتشت(زردشت) و دین زرتشت
دين بهي يا آيين زرتشت از بزرگترين آيين هاي جهاني است كه از ايران سرچشمه گرفته اين تاپيك را تنها به اين منظور زدم تا گامي هر چند كوچك در جهت شناخت اين آيين بزرگ باشد از تمامي دوستان گرامي خواهشمندم كه در اين زمينه مرا ياري دهند
يكي از اصولي كه در دين زرتشت بسيار مورد توجه است سه اصل اساسي پندار نيك - گفتار نيك - كردار نيك است .
استاد پورداود در اين باره مي نويسد:
«آنچه در مزديسنا بيش از همه چيز دقت را جلب مي كند آن سه كلمه مقدس هومت و هوخت و هوورشت ميباشد كه به معني پندار نيك و گفتار نيك و كردار نيك است و در هر صفحه اي از اوستا تكرار شده است . هيچ عمل نيكي در دنيا وجود ندارد كه بيرون از دايره اين سه كلمه باشد هر كه داري اين سه گوهر تابناك شد به گنجينه اسرار رباني رسيده انساني كامل و داراي جميع صفات ملكوتي است اهورامزدا هيچ دولت و سعادتي را از براي پيغمبر خويش بالاتر از اين نديده كه در فقره ۱۸ از آبان يشت آرزو مي كند كه (زرتشت مقدس پسر پوروشسب هماره بر حسب دين بيانديشد بر حسب دين سخن گويد و بر حسب دين رفتار كند) زرتشت هم به نوبه خود در گاتها ( و بعدها هم از زبان وي در سراسر اوستا) توفيق داشتن همين سه چيز از براي پيروان مزديسنا تمنا كرده است.»

برگرفته از يشتها جلد اول گزارش پورداود
اين هم بخشي از گاتها سروده هاي اشو زرتشت

در آغاز آن دو گوهر همزاد در پندار و گفتار و كردار بهتر و بتر ، در انديشه هويدا شدند در ميان اين دو، نيك انديشان درست برگزيدند نه بدانديشان.

و آنگاه كه اين دو گوهر به هم رسيدند نخست هستي و نيستي را بنيان نهادند و همچنان در انجام بدتر زندگي كه پيروان دروغ را خواهد بود و پيروان راستي را بهتر جايگاه.

برگرفته از گاتها به گزارش استاد پورداود
Naashenaas آفلاين است   پاسخ با نقل قول
9 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 11-12-2005   #2 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

صادق's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض نقل قول : زرتشتی - دین زرتشت - آیین بهي

خوب پندار نیک ، گفتار نیک و رفتار نیک از شعار های مهر پرستی است ولی به اشتباه به پیام زرتشتی بیشتر شهرت یافته تا پیام مهری. هر چند زرتشت هم از همان مهر ریشه گرفته. به هر حال پیام فطری انسانهاست و تنها در ایران یا آسیا نیست، همه جا به این اصول اعتقاد (و یا تنها تصدیق) دارند...
"قوانینی که واقعا حتی زره ای در طول 1400 سال گذشته به درد هیچ یک از افراد بشر نخورده و به جز زجرو بدبختی نداشته به نظرمن ما باید خودمون (اگه لیاقتشو داشته باشیم)بیایم و دینی که بهمون تحمیل شده را کنار بگذاریم و ایین ریشه ای را جایگذین کنیم". شما با کمی مطالعه تحقیق یا تنها کمی تفکر می توانید به اشتباه خود پی ببرید و اگر فکر می کنید من اشتباه می کنم ثابت کنید نتایج شما درست تر و مستند تر است.
با تشکر
قديمي 12-01-2005   #3 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

صادق's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض

نوشته اصلي بوسيله Omid.abolfazl
حالا که میبینیم درااین زرتشت و هزار سال پیش از اسلام ما چنین فرهنگی داشتیم وشما که امروز بدون هیچ دلیلی می خوای ازاسلام دفاع کنی چی داری بگو ببینیم اسلام دراین مدت چه کرده نه تنها درایران بلکه درتمام کشورهای عقب افتاده وجهان سومی مثل ایران مانند سودان مصر و... اسلام به هیچ کجا بادوستی وارد نشد نه به ایران نه به مصر و... حتی یک روستای کوچک راهم نمیتوان درسراسر دنیا پیدا کرد که اسلام با زور و خونریزی و جنگ وارد نشده . تمام هدفشان هم غارت کردن وبردن ناموس ما بوده (دربزرگترین موزه جهان درلندن عکسی هست عتیقه که مراسم فروش زنان ایرانی به دست اعراب را به نمایش کشیده )!!!دیروز باجنگ میبردند امروز بدون جنگ . که همه این باورنکردنی ها را درتاریخ میبینیم . اونم درتاریخی که خود اعراب نوشته اند و با افتخار همه چیز را شرح داده اند پس کسی نمیتونه این سند و مدرک ها را ندید بگیره .بهارالنوار . طبری .و... که جز معتبرترین کتب تاریخ اسلام میباشند این گفته ها را تایید میکنند پس من گناهی ندارم اگر دارم اینو میگم و اینها حقیقت اسلام است.
فعلا خدانگهدار
امیدوارم در این مدتی که بحث را پی نگرفتید، کمی مطالعه و تحقیق در این باره کرده باشید و بر معلومات خود افزوده.
ولی متاسفانه آنچنانکه پیداست شما به شنیده ها تکیه می کنید! بله چند سالی هست که عده ای که همه میشناسند و از هدفشان آگاهند، به این شایعات دامن می زنند و سعی در تحریف تاریخ دارند. ولی مواظب باشیم که افکار دگرخواهانه و تغییر طلب جوانی، ما را به تندروی ها نکشاند و ابزاری در دست این عده ی خاص نکند!
نمی دانم چگونه استدلالی است که عقب افتادگی ایران و مصر و سودان و ... را به دین (اسلام) نسبت می دهید؟ چگونه است که تمام ناکامی ها و شکست ها را به دین نسبت می دهیم و تمام پیروزی ها را به خودمان و ایرانی (یا هر قوم دیگری) بودنمان؟ و نمی دانم به این استدلالها باید خندید با گریست. استدلال شما را فرضا پذیرفتم، پس شکست امپراطوری عظیم ساسانی از اعراب را هم به دین آن موقع ما (زرتشتی) و پیروزی اعراب را به نژاد عربشان نسبت دهید و خیال ما را هم راحت کنید!
سخنان دیگر شما هم که واضح است و دیگر نیازی به توضیح نمی بینم که اسناد و مدارک شما گویا نقاشی ها! و شنیده ها و شایعات است! ولی ای کاش کمی از اسلام می دانستید آنوقت می گفتید حقیقت اسلام کدام است.

ولی سوالی دارم از شما و خواهشمندم دور از تعصب و میهن پرستی پاسخ دهید و مرا نیز کمی با استدلالها و روش نتیجه گیری خود آشنا کنید. شما که زیر نام خود کوروش کبیر نوشته اید میخواهم بدانم چگونه کارهای کوروش را توجیه می کنید:
تا جایی که ایران را متحد و یکپارچه کرد و سران اقوام را شکست داد و خودش شاه و فرمانروای همه اقوام شد، کاری ندارم. ولی بعدش چه؟ به چه دلیلی قصد جهانگشایی کرد؟ چرا من ایرانی، من فارس را به جان همسایه ها انداخت و به بابلی و سومری و ... تازاند؟ چرا من ایرانی را از کشاورزی و دامداری و خانواده و زادگاهم جدا کرد، لباس ساده ام را گرفت و چکمه و زره تنم کرد، داسم را با شمشیر و نیزه جایگزین کرد، گاوم را گرفت و اسبی برای تازیدن داد، آب را از یادم برد تا با خون آشنا شوم...
و در آخر هر چه می دانستم ازمن گرفت، آدم کشی و تیر انداختن یادم داد تا به شکار اقوام بیچاره ی همسایه بروم. چرا ایرانی را به کوه و جنگل و دریا کشاند، تا ایالات تحت فرمان خودش را 40 کند؟ مگر نمی دانست در برابر هر پدری که از من می کشت، هر پدری که از همسایه ام می کشت، از او متنفر می شوم؟ چرا هخامنشیان از اینکه صدای چکمه سربازانشان همه اقوام را به وحشت می انداخت و قیامها را در نطفه خفه می کرد، شاد بودند؟ چرا به اینکه هر جا نام تخت جمشید می آمد، مردم همسایه مال و ناموسشان را برای هدیه میفرستادند، افتخار می کردند؟ چرا از اینکه هر قومی، نام پارس را می شنید و موی بر اندامش سیخ می شد، شاد بودند؟ مگر پیام مزدا وحشت بود یا آسایش؟ مگر تجاوز بود یا احترام؟ مگر جنگ بود یا صلح؟ و هزاران چراها و مگر های دیگر که در ذهن من جا خوش کرده...
و آخر اینکه چرا پیغام زرتشت را از ذهن من پاک کرد و پندار نیک و کردار نیکم را گرفت و جهانخواری و وحشی گری و تجاوز به من آموخت؟ نه تنها زرتشت را از من گرفت، که پیام آسمانی او را از جهان گرفت.
البته اشاره من تنها به شخص کوروش نیست، به حرکتی است که متاسفانه با نام او آغاز شد...
صادق آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 12-14-2005   #4 (لینک نوشته)
Moderator

ساسان's Avatar

ارسال پیام خصوصی

آفريدگارا !
" وجدان بشري " به درگاهت گله مند است كه :

براي چه مرا آفريدي ؟

خشم و ستيز ، چپاول و غارت ، زور و گستاخي و تجاوز و ستم همه جا را فرا گرفته است .

مرا جز تو پشتيباني نيست .
پس نجات بخش شايسته اي را كه بتواند مرا از اين پريشاني ها رهائي بخشد آشكار ساز .

آشو زرتشت - گاثاها ، يسناي 29 ، بند يك
ساسان آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 12-14-2005   #5 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

صادق's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله شاهد
آفريدگارا !

براي چه مرا آفريدي ؟

خشم و ستيز ، چپاول و غارت ، زور و گستاخي و تجاوز و ستم همه جا را فرا گرفته است .

پس نجات بخش شايسته اي را كه بتواند مرا از اين پريشاني ها رهائي بخشد آشكار ساز .

آشو زرتشت - گاثاها ، يسناي 29 ، بند يك
دوست عزیز گمان نمی بری که گفتن این سخنان از کسی که متصل به وحی باشد مشکوک است؟
قديمي 12-14-2005   #6 (لینک نوشته)
شمع جمع

تنها's Avatar

ارسال پیام خصوصی

زرتشت كه در جايي ادعاي اتصال به وحي نكرده!!!!
قديمي 12-14-2005   #7 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

صادق's Avatar

ارسال پیام خصوصی

زرتشت كه در جايي ادعاي اتصال به وحي نكرده!!!!
چه طور که ادعای معراج کرده؟

ويرايش توسط صادق : 12-14-2005 در ساعت 11:52 PM
قديمي 12-18-2005   #8 (لینک نوشته)
Moderator

ساسان's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله صادق
دوست عزیز گمان نمی بری که گفتن این سخنان از کسی که متصل به وحی باشد مشکوک است؟
آقاي صادق با درود.
منظورتان كدام سخنان است ؟
در ميان علماي اسلامي هم بوده اند كساني ( اگر اشتباه نكنم آيه الله سيد جعفر شوشتري )كه از خداوند بخاطر اين همه ظلم و جنايت و از هم گسيختگي در جهان گلگي داشته اند .

در آخر هم كه زرتشت مي گويد :
" مرا جز تو پشتيباني نيست .
پس نجاتبخش شايسته اي را كه بتواند مرا از اين پريشاني ها رهائي بخشد آشكار ساز . "

و از خود خداوند تقاضاي كمك و نجات مي كند .

پس منظورتان از سخنان مشكوك كدام است ؟
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 12-19-2005   #9 (لینک نوشته)
منظومه
Guest

منظومه's Avatar

ارسال پیام خصوصی

باسلام ...

جناب استارتر محترم .... لطف کنيد در مورد آئين بهي بيشتر توضيح دهيد ....

که يعني چه ....؟؟ و ربطش را به (زرتشتي و دين زرتشتي) بفرمائيد ...؟؟
قديمي 12-20-2005   #10 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

صادق's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله شاهد
آقاي صادق با درود.
منظورتان كدام سخنان است ؟
در ميان علماي اسلامي هم بوده اند كساني ( اگر اشتباه نكنم آيه الله سيد جعفر شوشتري )كه از خداوند بخاطر اين همه ظلم و جنايت و از هم گسيختگي در جهان گلگي داشته اند .

در آخر هم كه زرتشت مي گويد :
" مرا جز تو پشتيباني نيست .
پس نجاتبخش شايسته اي را كه بتواند مرا از اين پريشاني ها رهائي بخشد آشكار ساز . "

و از خود خداوند تقاضاي كمك و نجات مي كند .

پس منظورتان از سخنان مشكوك كدام است ؟
درود بر شما شاهد عزیزم،
البته ایراد من بر اتصال وحی تکیه داشت که این علمای اسلامی از آن محرومند. کسی که به وحی متصل است در نگر من شک نمی کند، شاید بخواهد یقین بیشتر برسد؛ ولی جملات عنوان شده بوی واضح شک می دهد.

براي چه مرا آفريدي ؟"
آخر به نظر من از مهمترین اهداف پیامبران، این است که به وجدان بشری تفهیم کند که برای چه آفریده شده، نه اینکه او هم در سیل نادانی دیگران، برای این پرسش در پی پاسخ باشد.
"خشم و ستيز ، چپاول و غارت ، زور و گستاخي و تجاوز و ستم همه جا را فرا گرفته است .

پس نجات بخش شايسته اي را كه بتواند مرا از اين پريشاني ها رهائي بخشد آشكار ساز ."
سوال این است که آیا زرتشت هم دنیا را غرق در خشم و ستيز ، چپاول و غارت ، زور و گستاخي و تجاوز و ستم می دیده؟ و چرا پیامبر هم در پی نجاتبخشی دیگر باشد؟
شاهد عزیزم همه متفق القول هستند که گاتها (گاثا) بیشتر توسط کاهنان نوشته شده نه زرتشت. و آن گاثای شعری زرتشت تقریبا از بین رفته. ایراد من این است که در آخر این دعا نام زرتشت آمد. می گویم انسان معنوی یا به قول شما عالم دینی مناجاتی چنینی دارد ولی پیامبری آسمانی نه!
با تشکر و قدردانی.
قديمي 12-24-2005   #11 (لینک نوشته)
Moderator

ساسان's Avatar

ارسال پیام خصوصی

ای خداوند خرد .

هنگامی که به یاری اندیشه و خرد ف خود
تو را سرآغاز و سرانجام هستی شناختم ؛
دریافتم که آفریننده اندیشه نیک توئی ،
آفریننده قانون راستی و نظام آفرینش توئی،
و توئی که سرچشمه رویدادهای جهان هستی ....

آشو زرتشت " گاثاها - یثنای 31 - بند 8 "
نوشته را پسندیده است :
قديمي 12-25-2005   #12 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

sprit's Avatar

ارسال پیام خصوصی

یک پرسش ساده و دم دستی :

چرا در اوج قدرت آیین زرتشتی در ایران ... ازدواج با محارم ( که تمام ادیان ابراهیمی از آن نهی کرده و جزو بزرگترین گناهان دانسته اند ) با تمام قدرت رواج داشت و جهت « حفظ پاکی و اصالت خون » آن را تجویز می کردند ؟؟؟؟
sprit آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 12-25-2005   #13 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

EXOTIC's Avatar

ارسال پیام خصوصی

کسی اطلاعاتی در مورد سوشیانت(نجات بخش بشری در ایین زرتشت) داره . من در موردش یه مقاله خوندم و دنبال مطلب بودم که چیز زیادی گیر نیوردم

بگذار همه پیرامون ام بشنوند که از سرمای زمستان لرزان ام و آه کشان، با چنین آه و لرزی همچنان از اتاق های گرمشان گریزانم.
EXOTIC آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 12-25-2005   #14 (لینک نوشته)
کاربر فعال تالارهای موضوعی

Rouzbeh's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله sprit
یک پرسش ساده و دم دستی :

چرا در اوج قدرت آیین زرتشتی در ایران ... ازدواج با محارم ( که تمام ادیان ابراهیمی از آن نهی کرده و جزو بزرگترین گناهان دانسته اند ) با تمام قدرت رواج داشت و جهت « حفظ پاکی و اصالت خون » آن را تجویز می کردند ؟؟؟؟
جناب ا سپريت
از دين هاي ابراهيمي گفتيد:
در اين دين ها حوا نه تنها محرم آدم بلكه پاره اي از تن وي بود.
از اين كه بگذريم اين خداي دين هاي ابراهيمي يك جفت انسان
مي آفريند و فرايند آن اينست كه مي بايست پسران و دختران آنها با همديگر
و پدر و مادرشان آميزش ميكردند تا نسل آدم ابوالبشر بوجود بيايد.
پس زيادي به دين هاي ابراهيمي نباليد ...

ويرايش توسط ya-mohsen : 02-18-2013 در ساعت 09:23 PM دليل: عبارت نامناسب
Rouzbeh آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 12-26-2005   #15 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

sprit's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله rouzbeh
جناب ا سپريت
از دين هاي ابراهيمي گفتيد:
در اين دين ها حوا نه تنها محرم آدم بلكه پاره اي از تن وي بود.
از اين كه بگذريم اين خداي دين هاي ابراهيمي يك جفت انسان
مي آفريند و فرايند آن اينست كه مي بايست پسران و دختران آنها با همديگر
و پدر و مادرشان آميزش ميكردند تا نسل آدم ابوالبشر بوجود بيايد.
پس زيادي به دين هاي ابراهيمي نباليد كه ...

با درود ،
جناب روزبه ... ،
می اندیشم آنچه در پاسخ من نوشته اید ، به دو دلیل می تواند مورد ایراد باشد :

- ظاهراً و با استفاده از سیستم اعلام سفسطه دوست مشترکمان ... این پاسخ شما نوعی فرافکنی بود ، نه تحلیل اصل موضوع ...

- اینکه در بدو خلقت و طی یک نسل چه بر آدم و حوا و نسل اول پس از ایشان رفته است ، با این موضوع که سنت ناپسند ازدواج با محارم طی صدها سال ترویج و به آن عمل شده باشد ( و آن هم در قالب آموزه های دینی ) موضع متفاوتی است .

نظرتان چیست ؟؟

ويرايش توسط ya-mohsen : 02-18-2013 در ساعت 09:24 PM دليل: ویرایش نقل قول
sprit آفلاين است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
چیز, دین, زرتشت, زرتشتزردشت

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال