تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum              

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > فلسفه و منطق > متافیزیک و علوم ماوراء
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

نمايش نتيجه هاي نظرسنجي ها: به نیروهای ماورالطبیعه اعتقاد دارید؟
بله این نیروها وجود دارند. 84 83.17%
خیر چیزی با عنوان ماورالطبیعه وجود نداره. 17 16.83%
رای دهنده: 101. شما نمي توانيد در اين نظرسنجي راي دهيد

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 10-12-2007   #1 (لینک نوشته)
شمع جمع

mt3691's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض ایا قدرتهای ماورالطبیعه وجود دارد؟

ایا قدرتهای ماورالطبیعه وجود دارد؟
تا حالا شنیدین که کسی از این قدرتها داشته باشه؟ به ماورالطبیعه اعتقاد دارین؟

اگه تاپیک قفل نشد راجب این موضوع با هم بحث میکنیم
mt3691 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
13 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 10-13-2007   #2 (لینک نوشته)
شمع جمع

yazid2005's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : ایا قدرتهای ماورالطبیعه وجود دارد؟

دوست گزامی این یک سفسطه عجیبی است که سر بشریت را کلاه بگذارند
قدرت یا نیروی ما ورا الطبیعه یعنی چی؟
واحد نیروی ماوراء طبیعی چیه؟ نیوتون الهی؟ایا قدرتهای ماورالطبیعه وجود دارد؟ نیرو که ماوراء طبیعی نمیشه...
نیرو بحثی است در فیزیک مربوط به ماده و قوانین مادی
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 10-13-2007   #3 (لینک نوشته)
مشاور ارشد سایت

Borhan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله yazid2005 نمايش نوشته ها
دوست گزامی این یک سفسطه عجیبی است که سر بشریت را کلاه بگذارند
قدرت یا نیروی ما ورا الطبیعه یعنی چی؟
واحد نیروی ماوراء طبیعی چیه؟ نیوتون الهی؟ایا قدرتهای ماورالطبیعه وجود دارد؟ نیرو که ماوراء طبیعی نمیشه...
نیرو بحثی است در فیزیک مربوط به ماده و قوانین مادی
عجب !!!!
پرفسور شما ظاهرا کتابای فیزیک دبیرستانتو خیلی جدی گرفتی نه ؟؟؟
کلا هنوز برای بشر "ماهیت" هیچ نیرویی مشخص نیست .
ماهیت نیروها هنوز که هنوزه جزو معماهای لاینحل بشر باقی مونده ...

أميري حسينو نعم الأمير
Borhan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 10-13-2007   #4 (لینک نوشته)
شمع جمع

mt3691's Avatar

ارسال پیام خصوصی

تا حالا کسی اتفاق ماورالطبیعه دیده یا شنیده؟

کلا هنوز برای بشر "ماهیت" هیچ نیرویی مشخص نیست .
ماهیت نیروها هنوز که هنوزه جزو معماهای لاینحل بشر باقی مونده ..
.

منظورت از ماهیت نیرو چیه؟ تو فیزیک خوندیم انرژی در جهان ثابته و از حالتی به حالت دیگه تبدیل میشه
و انواع نیرو داریم منظورتو اگه ممکنه یکم روشن کن؟

مثلا این انرژی درمانی و تله پاتی و یا حتی شفا گرفتن اینا نیروها یا اتفاقات ماورالطبیعه هستن؟!
یا مثلا جن و فرشته اینا موجودات ماوراطبیعه هستن؟
5 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 10-14-2007   #5 (لینک نوشته)
آرزو ...

KHALIJFARS's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mt3691 نمايش نوشته ها
تا حالا شنیدین که کسی از این قدرتها داشته باشه؟ به ماورالطبیعه اعتقاد دارین؟

اگه تاپیک قفل نشد راجب این موضوع با هم بحث میکنیم
البته دوست عزيز سوال شما يه خورده كلي بيان شده !
اما در مورد اينكه ايا اين نيروها وجود دارند بله ! به هيچ عنوان در وجودشون شك نكن اما حالا شما بگو از كدوم جنبه داري به قضيه نگاه ميكني ؟

ابرهاي همه عالم
شب و روز
در دلم مي گريند

KHALIJFARS آفلاين است   پاسخ با نقل قول
7 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 10-14-2007   #6 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Zemestan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

من هم به وجودشان ايمان دارم.
Zemestan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
4 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 10-14-2007   #7 (لینک نوشته)
شمع جمع

mt3691's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله خلیج فارس نمايش نوشته ها
البته دوست عزيز سوال شما يه خورده كلي بيان شده !
اما در مورد اينكه ايا اين نيروها وجود دارند بله ! به هيچ عنوان در وجودشون شك نكن اما حالا شما بگو از كدوم جنبه داري به قضيه نگاه ميكني ؟

درود
دوست من این سوال کلیه میخواستم بدونم تا حالا کسی تونسته یه چیز ماورالطبیعه رو اثبات کنه؟ حالا هر چی باشه چون اگه یک مورد رو بشه اثبات کرد راه برای اثبات بقیه باز میشه و ادم میتونه باور کنه ولی اگه چیزی تا حالا ثابت نشده باشه عقل سالم شک میکنه به وجود ماورالطبیعه.
نوشته را پسندیده است :
قديمي 10-14-2007   #8 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Deja Vu's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اگر منظور شما اثبات شدن به خود فرد است من خودم اين نيرو را به شخصه تجربه كردم! يعني اگر بشود روح را ماورائ الطبيعه دانست من جدا شدن روح از بدنم را ديدم و دوباره برگشتم روحم را!
شايد تعجب بر انگيز و يا از ديد خيلي ها مسخره باشد اما من جسم بي جانم را ديدم! من زماني كه فكر مي كردم بيدارم ديدم كه جسمم تكان نمي خورد! و بعد يك لحظه احساس كردم كه روحم فقط چند سانتيمتر از بدنم جداست! اما بعد از چند لحظه روحم به بدنم برگشتو توانستم تكان بخورم
البته همانطور كه گفتم شايد اين حرف من را دروغ بپنداريد يا تخيلي بيش ندانيد اما براي من اين امر ثابت شده است
ولي از لحاظ اثبات نيروهاي ماوراء بايد ديد شما چگونه مي خواهيد اين نيروها برايتان ثابت شود! ايا شهادت يك نفر كامل است آيا اثباتش در قرآ كافيست و يا مي خواهيد بگونه اي ديگر ان را اثبات كنيد!
Deja Vu آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 10-15-2007   #9 (لینک نوشته)
شمع جمع

mt3691's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله faryad نمايش نوشته ها
اگر منظور شما اثبات شدن به خود فرد است من خودم اين نيرو را به شخصه تجربه كردم! يعني اگر بشود روح را ماورائ الطبيعه دانست من جدا شدن روح از بدنم را ديدم و دوباره برگشتم روحم را!
شايد تعجب بر انگيز و يا از ديد خيلي ها مسخره باشد اما من جسم بي جانم را ديدم! من زماني كه فكر مي كردم بيدارم ديدم كه جسمم تكان نمي خورد! و بعد يك لحظه احساس كردم كه روحم فقط چند سانتيمتر از بدنم جداست! اما بعد از چند لحظه روحم به بدنم برگشتو توانستم تكان بخورم
البته همانطور كه گفتم شايد اين حرف من را دروغ بپنداريد يا تخيلي بيش ندانيد اما براي من اين امر ثابت شده است
ولي از لحاظ اثبات نيروهاي ماوراء بايد ديد شما چگونه مي خواهيد اين نيروها برايتان ثابت شود! ايا شهادت يك نفر كامل است آيا اثباتش در قرآ كافيست و يا مي خواهيد بگونه اي ديگر ان را اثبات كنيد!
این چیزی که شما میگی منم احساس کردم و خیلی هم لذت بخشه ولی روح نیست من از یه پزشک سوال کردم و اون توضیح علمی زیر رو بمن داد من اونو واست کپی میکنم شاید بدرد شما هم بخوره:

ولی در رابطه با ماجرای شما
حالتی که شما تجربه می کنی یه چیز خیلی عادیه و در تمامی انسان ها رخ میده.

بعد از اینکه به پشت دراز میکشی
اگر توجهت به شکلی از عضلاتت و کنترل اونها خارج بشه (مثلاً با تفکر به یه موضوع و یا خوندن مثلاً ورد (حالا میگم چرا ورد))، بعد از مدتی قسمتی از مغز که در فارسی مخچه نامیده میشه (cerebellum) و مسئول کنترل وضعیت های تعادلی غیر ارادیه، میاد و کنترل عضلات رو در دست میگیره و اونها رو در یک حالت میانه برای منظم نگه داشتن اندام ها قرار میده (در اصل عضلات میرن روی سیستم کنترل غیر ارادی) و تا زمانی که بیدار هستن این ماجرا ادامه داره.
از اینجاست که بدن یک حالت ثابت، مثل اونچه در جمود نعشی داریم رو به خودش میگیره. یعنی مثل یک تکه الوار میشه و فرضا اگر فرد رو با دو دست بلند کنیم، بدنش نمی افته (یعنی مثل یک فرد بیهوش نیست که اصطلاحاً بدنش شل و وله و کنترلی روی نگه داشتن بدنش نداره)
علت این امر همون مخچه و اثر کنترلی جالبشه

حالا وقتی خیلی خسته ای
بیشتر از هر موقعی می تونی تمام اعضای بدنت رو احساس کنی، چون فرضاً درد می کنن یا احساس کوفتگی داری
در این حالت وقتی که کنترل عضلات به سیستم غیر ارادی واگذار میشه، اون tension ی توی عضلات ایجاد میشه (همون کشش یا انقباض عضله) برات احساس خوشایندی رو به ارمغان میاره.
و نتیجه میشه اینی که دیدی ...
اون میسری رو هم که گفتی چیزی نیست جز مسیری که در اون داری یکی یکی عضلاتت رو به سیستم کنترل غیر ارادی واگذار می کنی.

حالا در مورد اون ورد
متاسفانه جامعه ی ما پره از آدم های کلاش و سود جو که می خوان خودشونو امام پیغمبر و فرستاده ی خدا معرفی کنن ...
اینا در یکی از کارهاشون میان یه نفرو می خوابونن رو میز، بعد بهش یسری اوراد و آیه ی قرآن و حدیث (که خیلی سخت باشن و بعداً از خاطر فرد برن رو) به فرد میگن تا تکرار کنه و به این شکل عملاً سیستم کنترلی عضلات رو منتقل می کنن به مخچه
حالا به چهار نفر دیگه هم چهار تا ورد میدن که بخونن و بعد مثلاً 5 تا 10 دقیقه، فردی رو که خوابیده بکمک چهار انگشت (هر نفر 1 انگشت) که در ناحیه ی زانو و زیر آرنج فرد خوابیده قرار میگیره، بلند می کنن ...
نهایتاً میگن که این نیروشون فلانه و بهمان و مردم ساده رو بلانسب خر می کنن ... مردم ما هم که زود باور و متاسفانه بی اطلاع و خرافاتی ...

حالا توجیه:
اینکه عضلات بدن فرد خوابیده شق و رقه و از تک و تا نمی افته رو که بالا گفتم
همون طوری که می دونین بزرگ ترین مشکل در بلند کردن بدن افراد شل و ول بودن اونه، مثل داستان مقایسه ی سنگینی 20 کیلوگرم آهن و پنبه (اگر توجه کرده باشین بغل کردن یک بچه ی بیدار خیلی ساده تر از بغل کردن همون بچه ست در حالیکه خوابه)
و در نهایت اون چهار نفر هم هنری نمی کنن
فرضن اگر طرفی که خوابیده 80 کیلوگرم وزن داشته باشه سهم هر کدوم 20 کیلوگرم میشه
در اینکه براحتی میشه با یک انگشت 20 کیلوگرم رو برداشت هم شک نکنین (البته معمولا از دو انگشت استفاده می کنن تا بکمک اون عملاً از کل عضلات مچ و ساعد استفاده کنن)، برای امتحان می تونین دفعه ی بعد که رفتین خرید چند تا پاکت میوه رو با هم و بکمک یک انگشتتون بر دارین و ببینین میشه یا نه
و در نهایت ورد هم که می دونین برای چیه و برای چی باید فرار باشه ..
.

مشکل ما اینه تا چیزی رو علتشو نمیدونیم فوری میچسبونیمش به ماوراء ولی واقعیت اینه که اطلاعات ما کمه
ماورالطبیعه موقعی ثابت میشه که ما بتونیم اونو به ینفر دیگه نشونش بدیم و کلکی تو کارمون نباشه کارای دیوید کاپر فیلد عجیبه ولی همش حقه هست تمام کسانی که ادعا میکنن قدرت ماورائئ دارن درغگو هستن مگر اینکه بتونن ثابت کنن اونم مقابل یه ادم وارد.
قديمي 10-15-2007   #10 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

Deja Vu's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله mt3691 نمايش نوشته ها
این چیزی که شما میگی منم احساس کردم و خیلی هم لذت بخشه ولی روح نیست من از یه پزشک سوال کردم و اون توضیح علمی زیر رو بمن داد من اونو واست کپی میکنم شاید بدرد شما هم بخوره:

.

مشکل ما اینه تا چیزی رو علتشو نمیدونیم فوری میچسبونیمش به ماوراء ولی واقعیت اینه که اطلاعات ما کمه
ماورالطبیعه موقعی ثابت میشه که ما بتونیم اونو به ینفر دیگه نشونش بدیم و کلکی تو کارمون نباشه کارای دیوید کاپر فیلد عجیبه ولی همش حقه هست تمام کسانی که ادعا میکنن قدرت ماورائئ دارن درغگو هستن مگر اینکه بتونن ثابت کنن اونم مقابل یه ادم وارد.
ممنون از راهنماييت
قبل از اينكه بر سر موضوع اصلي من جوابي بدهم درباره آن حالت يك كم اشكال برايم ايجاد شده است كه اگر بتوانيد توضيحي بدهي ممنون مي شوم
در حالتي كه من شرح كردم با حالتيكه شما شرح داديد من تناقضاتي ديدم اگر تناقض نيست لطفا شرح بدهيد
1- حالتي كه من داشتم را كسي به من القاء نكرده بود و درواقع خودم خود به خود اين حالت به من دست داد آيا در حالتي كه شرح داديد خود فرد مي تواند خودش را به ان حالت ببرد يا نه! اگر مي تواند چگونه؟( البته بگويم من نه مواد مخدر مصرف كرده بودم و نه قرص اكس! كه بخواهد اين حالت ناشي از ان باشد!)
2- در ان اتفاق من نعش بي جانم را از ارتفاع حدود 10 متري مي ديدم و كمكم پايين امدم و داحل بدنم شدم! ( اين را نمي خواستم بگويم تا فكر نكنيد محيله ام را از دست دادم اما حال كه موضوع به اينجا كشيد بازگو كردم) آيا ممكن است آن حالت در انسان اين كار را ايجاد بكند؟ و ايا مخچه مي تواند انسان را از فاصله 10 متري ببيند؟
3- در حالتي كه شما گفتيد من اينگونه برداشت كردم كه يك فرد خارجي هست كه بايد شما را به آن حالت ببرد و فرد ثاني هم بايد شخص را از آن حالت در بياورد اما من در آن حالت كسي كنارم نبود كه بخواهد اين كار را بكند! و از طرفي من چند دقيقه با خودم كلنجار رفتم تا توانستم از اين حالت در بيايم!
اما در مورد موضوعي كه شما گفتيد هم بسياري از افراد معتقدند كه واقعا نيرويي ماوراء طبيعت نيست و حتي معجزات پيابران را ناشي از علم آنها نسبت به طبيعت مي دانند كه شايد در اخر الزمان اين نيرو را حتي ديگران هم بتوانند بدست بياورند
اما به نظر من اينكه نيروي ماوراء طبيعت وجود نداشته باشد ممكن نيست اين هم نه بخاطر معجزه يا اغوراد و يا ... است اين بخاطر اين است كه به نظر من ماده خودش را نمي تواند درست كند بنابراين بايد نيرويي ماوراء طبيعت بر آن اثر بگدارد
Deja Vu آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 10-15-2007   #11 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

rezass's Avatar

ارسال پیام خصوصی

بلی وجود دارد و این تا حدودی به قدرت روح انسان بستگی داره
روح انسان قدرت فراوانی داره و قادر به انجام کارهایی هست که باور نشدنیست
اما برای این کار روح رو باید از قید و بند برخی چیزها رها کرد
قديمي 10-16-2007   #12 (لینک نوشته)
مدیر تالار تاریخ

Archimonde's Avatar

ارسال پیام خصوصی

من تایید میکنم که وجود دارن!
Archimonde آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 10-16-2007   #13 (لینک نوشته)
شمع جمع

yazid2005's Avatar

ارسال پیام خصوصی

علم چیست؟
علم (science) از واژه لاتین scientia به معناى آگاهى و معرفت مشتق شده است. كلمه علم به طور تاریخی در فارسی به معانی گوناگونی بكار میرود و دانستنیهای دینی و حتی اطلاعات عمومی را هم شامل می شود. اما كلمه science امروزه فقط به معناى علم طبیعى یعنى آنچه كه از راه تجربه و مشاهده به دست مى آید، به كار مى رود. در این نوشتار علم به معنی علوم طبیعی یعنی فیزیك، شیمی، زیست شناسی و مشتقات آنها به كار رفته است.

ماوراء طبیعه چیست؟
هر پدیده ای غیرعادی یا غیرقابل توضیح را فراطبیعی یا ماوراء طبیعی می نامند. بنابه تعریف، این پدیده ها قابل مشاهده ی علمی نیستند، پس تلاش برای دیدن، عكس گرفتن و سنجش و وارسی این پدیده ها كاری بیهوده است. مدعیان وجود پدیده های ماوراء طبیعی می کوشند حقیقت داشتن این پدیده ها را از سه راه نشان دهند:
1- دلایل نقلی: كتابهای مقدس، احادیث و روایات
2- شاهدان عینی: كسانی كه مدعی دیدن یا تجربه ی پدیده های ماوراء طبیعی هستند.
3- استدلال های شبه علمی
برخی از پدیده هایی که ادعاها می شود ماوراء الطبیعی هستند، در واقع پدیده هایی طبیعی هستند كه علت آنها را نمیدانیم (یا نمیخواهیم بدانیم!). هنگامی كه دلیل طبیعی این پدیده ها نشان داده شد باید آنها را از دسته پدیده های فرا طبیعی خارج كرد.

برای اطلا عات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید
http://www.secularismforiran.com/elm&meta.htm
yazid2005 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 10-16-2007   #14 (لینک نوشته)
شمع جمع

yazid2005's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله rezass نمايش نوشته ها
بلی وجود دارد و این تا حدودی به قدرت روح انسان بستگی داره
روح انسان قدرت فراوانی داره و قادر به انجام کارهایی هست که باور نشدنیست
اما برای این کار روح رو باید از قید و بند برخی چیزها رها کرد
دانشمندان بنا بر سرشت حقیقت-جوی خود همواره در پی كشف حقایق بوده اند. در مورد امور فراطبیعی هم دانشمندان بسیاری تحقیق كرده اند و تاكنون نه تنها وجود هیچ پدیده ی فراطبیعی نشان داده نشده بلكه با هر بررسی دقیق علمی زیر آب یكی از این ادعاها زده میشود. موسسه جیمز رندی به هرکسی که در شرایط مشاهده ی علمی و دقیق بتواند هرگونه نشانه ای از مسائل غیر طبیعی ، ماوراء طبیعی، نیروهای پنهان و یا اتفاقاتی که نشان از وجود چنین چیزهایی بدهد، یك ملیون دلار جایزه میدهد. دوستانی که ادعا میکنند میتوانند اثبات کنند و یک میلیون دلار بگیرند و ما هم حرفمان را پس میگیریم
====================
جیمز رندی خود بعنوان یک شعبده باز شهرت جهانی دارد، اما امروزه بسیاری او را بعنوان خستگی ناپذیر ترین محقق و باطل کننده ادعاهای ماوراء طبیعی و شبه علمی میشناسند. جیمز رندی افرادی را که ادعا میکنند با تکنیک های روحی قاشق خم میکنند، مورد پیگرد قانونی قرار داده است و حیله هایي را که شفا دهندگان مذهبی بکار میبرند افشا کرده است و بطور کلی خاری در چشم کسانی بوده که سعی میکنند مردم را با عنوان مفاهیم ماوراء طبیعی گول بزنند.
======================================

ادعاهای ماوراء اطبیعه به دو دلیل قابل پذیرش نیستند. اول اینكه اثبات وجود آنها از روش علمی یا روش علوم انسانی پیروی نمیكند. دومین دلیل این است كه این ادعاها واجد خصوصیات ادعاهای علمی نیستند:
1- منطقی نیستند: برخی ادعاهای ماوراء طبیعه از منطق پیروی نمیكنند و بررسی منطقی آنها نشان میدهد كه از نوع مغالطه هستند. مغالطه برهانی ضعیف است كه مقدمه ی آن نتیجه اش را پشتیبانی نمیكند. مردم مغالطه را بیشتر با اصطلاح "سفسطه كردن" میشناسند. 2- توانایی پیش بینی ندارند: هیچ یك از ادعاهای ماوراء طبیعه پیش بینی آزمون پذیر یا قابل مشاهده ای ندارند.
3- ابطال پذیر نیستند: گفتیم كه یک نظریه ی علمی وقوع برخی از حوادث را غیر ممكن اعلام میكند. ادعاهای ماوراء الطبیعه چنین خاصیتی ندارند. به عبارت دیگر راهی برای نشان دادن اشتباه بودن آنها نشان داده نشده است. در ادامه نوشتار توضیح بیشتری در این مورد داده خواهد شد.

ويرايش توسط yazid2005 : 10-16-2007 در ساعت 10:22 AM
قديمي 10-16-2007   #15 (لینک نوشته)
شمع جمع

yazid2005's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله faryad نمايش نوشته ها
اما در مورد موضوعي كه شما گفتيد هم بسياري از افراد معتقدند كه واقعا نيرويي ماوراء طبيعت نيست و حتي معجزات پيابران را ناشي از علم آنها نسبت به طبيعت مي دانند كه شايد در اخر الزمان اين نيرو را حتي ديگران هم بتوانند بدست بياورند
اما به نظر من اينكه نيروي ماوراء طبيعت وجود نداشته باشد ممكن نيست اين هم نه بخاطر معجزه يا اغوراد و يا ... است اين بخاطر اين است كه به نظر من ماده خودش را نمي تواند درست كند بنابراين بايد نيرويي ماوراء طبيعت بر آن اثر بگدارد
دیوید هیوم در مورد معجزه ها گفته است: "هیچ مدركی در مورد معجزه ها وجود ندارد، مگر مداركی كه دروغ بودن آنها را ثابت میكند. معجزه در اینجاست كه عده ای سعی میكنند این دروغها را اثبات كند.
نوشته را پسندیده است :
پاسخ

برچسب ها
قدرتهای, ماورالطبیعه, وجود, ایا, دارد؟

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال