تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > دانشگاه ، فناوری و علوم پزشکی > پزشکی و سلامت > آرشیو تالار پزشکی
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 01-08-2009   #76 (لینک نوشته)
آشـــــــــنای دیروز
 
saharbb's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

Question سرطان پروستات چيست؟

سلام به تمام دوستان گل هم ميهني
خب نيازي به توضيح اضافه نيست فقط اين رو بگم كه چون پدرم جديدا" مبتلا به اين بيماري شده و منم جهت اطلاع بيشتر خودم يك سري اطلاعات در اين مورد جمع كردم
خواستم اينها رو براي شما هم بزارم كه (اميدوارم نيازي نداشته باشين هيچ وقت ولي )
در هر صورت بد نيست كمي بدونين
سرطان پروستات عبارت است از وجود سلولهای سرطانی در پروستات که به علت افزایش آندروژن و غدد فوق کلیوی بوده و باعث انسداد در دستگاه ادراری می‌شود.
علت سرطان پروستات

علت آن دقیقا مشخص نیست. اما زمینه ژنتیکی (سیاه پوستان آمریکا بیشتر مبتلا می‌شوند)، عوامل هورمونی (شانس بروز سرطان پروستات با گذشت سن بالا می‌رود و ممکن است به علت تغییرات هورمونی حاصله نظیر کم شدن مقدار آندرسترون و یا افزایش مقادیر سرمی استروژن و استرادیول باشد)، رژیم غذایی (مصرف زیاد چربی با ایجاد تغییر در متابولیسمکلسترول و استروئید، شانس بروز سرطان را افزایش می‌دهد. مصرف سبزیجات یا رنگدانه‌های سبز و زرد یک اثر حفاظتی از بروز سرطان پروستات دارد)، عوامل شیمیایی سرطان زا (تماس با عوامل شغلی و محیطی شانس بروز سرطان را بیشتر می‌کند، شغلهایی که شانس بروز سرطان را بیشتر می‌کنند شامل کارگرانی که با کودها، بافتنیها و لاستیک سر و کار دارند، تماس با بطری‌های حاوی کادمیوم و ویروس‌ها (با مشاهده ویروس در بافت سرطانی پروستات توسط میکروسکوپ الکترونی) را در بروز سرطان پروستات موثر می‌دانند.
[ویرایش] علایم بالینی و درمان

ممکن است علامت خاصی دیده نشود. علایم انسدادی معمولاً زودتر بروز می‌کند و شامل تکرر ادرار، احتباس ادرار و کاهش قطر و فشار جریان ادرار است.

پرتودرمانی که ممکن است به‌وسیله کاشت املاح طلا در پروستات یا قرار دادن مواد پرتوزا (رادیواکتیو) در داخل پروستات (برکیتراپی) یا تابش اشعه با ولتاژ بالا توسط منبع خارجی صورت گیرد.

دارودرمانی مطالعات آندوکرینی نشان داده که کم کردن آندروژنها منجر به آتروفی سلولهای اپیتلیال آن می‌شود و آندروژن در بیضه و غدد فوق کلیوی تولید شده و درمانهای آندوکرینی به صورت زیر است.
حذف منبع تولید آندروژی. مهار گونادوترپین هیپوفیز. کاهش ساخت آندروژن. جلوگیری از تأثیر آندروژن بر روی بافت‌ها.
مصرف فلوتامید (اولکسین)، داروهای خوراکی مهار کننده آندروژن، جدیدترین درمان دارویی کانسر پروستات است. هورمون آزاد کننده گونادوتروپین (آنالوگهای لوپرولید، گاسرلین استات) نیز گاهی در درمان بکار می‌رود. این عوامل ترشح یا عملکرد آندروژنها را که سبب تحریک و رشد
تومور است، مهار می‌کند. گاهی به بیمار استروژن می‌دهند (دی اتیل استیل بسترون) و با مهار آزاد سازی گونادوترپین هیپوفیز مقادیر سرمی تستوسترون را کاهش می‌دهند. از داروهای شیمی درمانی می‌توان به سیلکوفسفامید (سیستوکسان)، 5 فلوئور و اوراسیل استراموستین فسفات، دوکسور و بی سین هیدروکلراید (آدریامایسین) و سیتومایسین
c (موتامایسین) اشاره کرد.
درمان جراحی جراحی شامل پروستاتکتومی ترانس یوترال و پروستاتکتومی رادیکال است. پروستاتکتومی ترانس یوترال برای تومورهای خوب دیفرانسیه با حجم کم یا به عنوان یک عمل تسکینی برای رفع انسداد انجام می‌شود و در واقع یک آدنکتومی است از بافت جدید و پروستات حقیقی و کپسول فیبروتیک آن را خارج نمی‌کنند. پروستاتکتومی رادیکال از طریق پرینه یارتروپیک انجام می‌شود و محتویاتی مانند تمام غده پروستات، کپسول بیرونی، وزیکول سیمینالها، مقاطعی از وازود فرانها و قسمتی از گردن مثانه خارج می‌شود.
سرطان چیست؟
بدن آدمی از سلولهای متعدد و متفاوتی تشکیل شده است. در حالت طبیعی این سلولها رشد می کنند. گهگاهی به تعدادی سلول دیگر تقسیم می شوند و در بعضی از قسمتها ی بدن هم این سلولها، پس از پایان رشد کافی می میرند. مواردی می شود که سلولها بیش از اندازه تقسیم می شوند و بیش از حد معمول رشد می کنند و یا گاهی این تقسیم و افزایش سریع و بسیار بیش از حد نرمال است و سپس به جای اینکه این سلولهای اضافی خود از بین بروند، به صورت توده ای گرد هم می آیند و تومور تشکیل می دهند.

. گاه این تومورها و یا این توده سلولها سبب از بین رفتن سلولهای سالم بدن می شوند و یا اینکه از نقطه ای از بدن به جای دیگر نیز میروند و تومور در سایر قسمتهای بدن تولید می کنند که در این صورت به نام تومور بد خیم و یا سرطان شناخته می شوند. ولی چنانچه توده سلولی در جای خود بماند و به جای دیگری کوچ نکند، به نام تومورهای خوش خیم یا غیرسرطانی شناسائی می شود.
غده پروستات، قسمتی از ساختمان تناسلی و زایش مردان را تشکیل می دهد. غده پروستات مایعی ترشح می کند که در زمان انزال به همراه اسپرم به نام منی از مجرای تناسلی مردان بیرون ریخته می شود. به طور طبیعی اندازه غده پروستات اندازه یک گردو است.
سرطان پروستات به دوگونه است. یک گروه بسیار سریع رشد می کند و خیلی سریع به سایر قسمتهای بدن پخش می شوند و به اصطلاح بسیار مهاجم تر هستند و به سایر اندام های بدن حمله ور می شوند.
گروه دیگر که رشد بسیار آهسته دارند اکثراً فقط در غده پروستات می مانند و به سایر اندام ها حمله ور نمی شوند. خوشبختانه 4/3 سرطانهای پروستات از این گروه هستند و رشد بسیار آهسته ای دارند.

چه کسانی در خطر گرفتاری سرطان پروستات هستند
سرطان پروستات یکی از شایعترین سرطانهای مردان در آمریکا است. سالیانه حدود 230,000 مورد سرطان پروستات تشخیص داده می شود وحدود 9,000 از مردان سالیانه در اثر ابتلا به سرطان پروستات می میرند. و به طور کلی باید گفت که از هر 6 مرد آمریکائی یک نفر به این بیماری مبتلامی شود.
اگرچه در هر سنی مردان می توانند گرفتار این بیماری بشوند، ولی این بیماری پس از 50 سالگی شایعتر است و از ده بیمار مبتلا به سرطان پروستات، 8 نفر سن بالای 65 دارند. این بیماری در سیاه پوستان شایع تر از سفید پوستان است.
سرطان پروستات در نزد آنان که در فامیل خود سابقه چنین سرطانی را دارند شایعتر است. به عبارت دیگر اگر فردی برادر و یا پدرش مبتلا به سرطان پروستات بوده باشد و یا هست، شانس بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارد.

چگونه می شود پروستات را معاینه و بررسی کرد؟
مردان پس از 40سالگی احتیاج به معاینه پروستات سالیانه توسط پزشک خانوادگی خود دارند. معاینه بدین ترتیب است که پزشک با انگشت نشانه خود پس از پوشیدن دستکش و استفاده از
Lubricantبه اندازه 2 تا 3 اینچ انگشت را وارد مقعد بیمار کرده و دقیقاً اندازه پروستات را بررسی می کند و اگر چنانچه پروستات بزرگتر از حد معمول باشد و یا اینکه توده ای و یا گلوله کوچکی در سطح آن احساس شود، برای تشخیص و یا رد این بیماری سایر اقدامهای لازم انجام خواهد شد. ولیکن مردان نیز خود باید بسیار مواظب سلامت خود باشند. گاهی سرطان پروستات خود علائمی نشان می دهد و اگر چنانچه بیمار چنین علائم و ناراحتی داشته باشد باید فوراً با پزشک خود در میان بگذارد.

در صورت بروز هر یک از علائم زیر، فوراً پزشک خود را مطلع کنید.
1- اگر مشکل در تخلیه ادرار دارید
2- اگر در موقع ادرار احساس کردید که دفع ادرار قدرت و فشار کافی ندارد و به مانند گذشته به راحتی جریان ندارد.
3- اگرپس از ادرار کردن هنوز قطره قطره ادرار می کنید
4- اگر تکرر ادرار دارید
5- اگر خون و یا ترشح چرکی به همراه ادرار دارید ،یا به عبارت دیگر ادرار بسیار کدری دارید،
6- اگر احساس درد و یا سوزش در هنگام ادرار کردن می کنید.
7- اگر در زمان انزال احساس درد می کنید
8- اگر درد مفصل ران و یا درد پشت و یا درد کمر دارید که با درمان بهبودی نمی یابد.

P.S.A
. چه آزمایشی است؟
به یقین همه مردان در مورد
P.S.A. شنیده اند.P.S.Aآزمایشی است که اندازه گیری آن در خون می تواند به تشخیص سرطان پروستات کمک کند.
P.S.A ساده شده Prostate Specific Antigenاست . مردانی که سرطان پروستات دارند اکثراً میزان P.S.A در خونشان بالاتر از حد طبیعی است، ولیکن گاهی ممکن است P.S.A بالا داشته باشند ولیکن دلیل، سرطان پروستات نباشد، چرا که در موارد خاصی نیز میزان P.S.A در خون بالاتر از میزان طبیعی خواهد بود. به طور مثال عفونتهای مجاری تناسلی در مردان و یا عفونت و التهاب در غده پروستات سبب بالا رفتن میزان P.S.A
در خون بیمار می شود.

چه کسانی باید از نظر سرطان پروستات بررسی شوند؟
اصطلاحی در پزشکی به زبان انگلیسی هست به نام
Screening (اگر بخواهیم این را به فارسی بگوییم شاید بهتر شود بگوییم بررسی از نظر سرطان) به هر حال این بدان معنی است که به دنبال سرطان بگردیم، قبل از اینکه سرطان علائمی داشته و یا اینکه پیشرفت کرده باشد، هر چه زودتر آن را تشخیص و ریشه کن کنیم.
انجمن سرطان و مبارزه با سرطان در آمریکا
Screening برای سرطان پروستات را برای تمام مردان بالای سن 50 سالگی پیشنها د کرده و ضروری می داند. ولیکن مرکز جهانی سرطان و The US Preventive Services Task Force و آکادمی پزشکان خانواده Academy of family Physician پیشنهاد می کنندکه بررسی برای سرطان پروستات بستگی به نظرپزشک خانواده و موقعیت بیمار دارد و این پزشک است که می تواند در مورد هربیمار به صورتی که لازم می داند اقدام کند.

سود و زیان این بررسی چیست؟
اگر چه با
Screening برای سرطان پروستات می توان بسیاری از موارد این بیماری را تشخیص داد، ولیکن مواردی هست که P.S.A بالا است و یا پروستات بزرگ است، ولیکن دلیل آن سرطان نیست.
در این حالت دو اشکال پیش می آید . یکی اینکه برای بیمار آزمایش و معایناتی انجام شده است که چندان هم مورد نیاز نبوده است.دیگر اینکه حالا بیمار با بالا بودن میزان
P.S.A در خونش مرتب نگران است و می خواهد صد در صد مطمئن شود که سرطان پروستات ندارد و به گونه ای مرتباً نگران و مضطرب است و به هر حال ، مشکل او را با انجام این تست صد چندان کرده ایم و گاهی هم برای اطمینان خاطر بیمار و خود ناچاریم که تستهای دیگر ی انجام بدهیم که در حقیقت ضرورت چندانی ندارند.
از طرف دیگر
P.S.A در اکثر سرطان های پروستات که آهسته پیشرفت می کنند بالاتر از میزان طبیعی است، اگر چه برای اینگونه سرطانها درمانهائی پیشنهاد می شود، ولیکن هنوز نتیجه قاطع در دست نیست که با این درمانها بیمار طول عمربیشتری خواهد داشت. گاهی عوارض این درمانها که سبب عدم کنترول دفع ادرار یا اختلال در روابط جنسی به صورت اشکال در نعوظ می شود به مراتب بیشتر از خود بیماری سرطان به ویژه نوعی از سرطان پروستات که پیشرفت آهسته و غیرمهاجم دارد، بیمار را اذیت و آزار خواهد داد.

شناسایی سرطان پروستات از دیدگاه بیمار
بهتر است در این مورد هر بیماری باپزشک خود سخن بگوید تا تصمیم نهائی گرفته شود. به خاطر داشته باشید که چون نوع شایع سرطان پروستات تولید مسئله و مشکل نمی کند و یا حتی سبب کوتاه شدن عمر بیمار نمی شود، بسیاری ازبیماران دوست ندارند و یا نمی خواهند بدانند که مبتلا به سرطان پروستات هستند که با دانستن آن، فکرشان نگران و آسودگی خاطر شان مختل شود.
گروهی از پزشکان بر آن هستند که اگر بیمار سرطان پروستات داشته باشد، با توجه به تمام عوارض درمانی آن، هنوز هم تمایل به درمان دارد، این بیمار را باید از نظر سرطان پروستات بررسی کرد، و به عبارت دیگر این بیمار است که تصمیم برای بررسی می گیرد تا پزشک او. بنابراین بهتر است که هر بیمار با پزشک خود در مورد سود و زیان تشخیص و درمان سرطان پروستات سخن بگوید ومشورت کند.

اگر
Screening Test غیر طبیعی بود چه باید کرد؟
اگر تست خون غیر طبیعی و از اندازه طبیعی بالاتر باشد، نیاز به نمونه برداری از غده پروستات است که در اصطلاح پزشکی
Biopsy گفته می شود . برای این کار، توسط سوزن مخصوص، تکه ای از نسج پروستات را به ویژه ازقسمتی که به نظر آزرده می رسد برمی دارند که توسط پاتولوژیست(آسیب شناسی) بررسی و اگر سرطانی باشدتشخیص داده می شود.

چه درمانی برای سرطان پروستات وجود دارد؟
اگر چنانچه سرطان پروستات از نوع خوب آن که رشد آهسته دارد و مهاجم هم نیست باشد، بهترین راه درمان
Watchful Waiting است که در این روش از دارو و یا سایر راههای درمانی استفاده نمی شود و فقط به طور مداوم و مکرر بیمار توسط پزشک معالج بررسی می شود و اگر چنانچه علائم دیگری به بیماری اضافه می شود، اقدام به درمان دیگری خواهدشد. این بهترین راه درمان برای افراد مسن است. به ویژه برای آن نوعی از سرطان که آهسته رشد می کند و مهاجم نیست. جراحی، شیمی درمانی -Radiation هم راه های دیگر درمان است. این نوع درمانها اگر سرطان در مراحل اولیه باشد، می توانند سرطان پروستات را درمان و ریشه کن کنند. ولیکن به خاطر داشته باشید این درمانها عوارضی از قبیل عدم کنترل ادرار و یا اختلال در نغوظ و یا اختلال در Sex دارند. به هرحال بررسی سالیانه برای سرطان پروستات و درمان آن در درجه اول انتخاب خود بیمار است و سپس عمل کرد طبیب معالج با توجه به شرایط و موقعیت بیمار .
مراحل پیشرفت سرطان پروستات
پیشرفت سرطان پروستات به چهار مرحله
T1, T2, T3, T4 به شرح زیر تقسیم می شود:
· سرطان پروستات مرحله T1: سرطانی است که علائمی در بیمار ندارد و پروستات درآزمون راست روده طبیعی بنظر می رسد. سرطان با انجام آزمایش خون (PSA) و نمونه گیری های بعدی و یا آزمایش بافت حاصل از درمان بزرگ خوش خیم پروستات (BPH) تشخیص داده می شود.
· سرطان پروستات مرحله T2: این سرطان یک تومور است که در آزمون راست روده مشکوک بنظر می رسد یک یا دو طرف پروستات دارای نواحی سخت بوده و نمونه گیری ها نشاندهنده وجود سرطان هستند. میزان PSA در خون نیز بالا می باشد.
· سرطان پروستات مرحله T3: دراین مرحله سرطان توموری است که از غده پروستات خارج شده و ممکن است به کیسه های منی رسیده باشد.
· سرطان پروستات مرحله T4: سرطان متاستاتیک که در آن سرطان به سایر اعضا نظیر غدد لنفاوی و یا استخوان ها سرایت کرده است.
درمان سرطان پروستات در مراحل T1 و T2
درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه با استفاده از سه دسته تکنیک تهاجمی، کم تهاجمی و غیرتهاجمی انجام می شود.

روش های درمانی تهاجمی
در روش های درمانی تهاجمی بیمار تحت عمل جراحی از طریق باز کردن پوست و یا منفذ غیر طبیعی در بدن قرار می گیرد. عمل جراحی راديكال پروستاتكتومی به روش های جراحی باز یا لاپاراسکوپی، كه در هر دو روش هدف برداشتن غده پروستات و غدد سمینال وزيكول می باشد. این عمل در سنين كمتر از 72 سالگی توصیه می شود.

روش های درمانی کم تهاجمی
در روش های درمانی کم تهاجمی تنها ابزاری مانند سوزن برای دسترسی به بافت سلولی از طریق پوست و یا مجرا مورد استفاده قرار می گیرد.

· برکی تراپی روش درمانی با كمك اشعه راديواكتيو از داخل بدن است. در روش مذکور تعدادی دانه راديواكتيو (حدود 50 تا 150 عدد) درون غده پروستات قرار داده می شود.
· كرايوتراپی در اين روش با انجماد بافت و سپس ذوب كردن آن، بافت سلولی پروستات از بين برده می شود. انجماد با قرار دادن سوزن های مخصوص درون پروستات و گرم كردن مجرا تحت هدایت سونوگرافی ترانسركتال انجام می شود. روش های درمانی غير تهاجمي
در روش های درمانی غیرتهاجمی هیچ ابزاری از طرق غیر طبیعی وارد بدن بیمار نشده و هیچگونه برش یا خونریزی درون یا بیرون بدن بیمار صورت نمی گیرد.

(EBRT) روش درمانی با كمك اشعه راديواكتيو كه از بيرون بدن به داخل تابيده می شود. اين روش در عرض شش تا هشت هفته و در هر هفته طی چندين روز انجام می گیرد. این روش درمانی عوارض نامطلوبی چون تاثیر ناخواسته رادیواکتیو را در اعضای اطراف پروستات (مانند روده، مثانه، پوست شکم و مقعد) به دنبال دارد.
هایفو(HIFU)روشی است كه با استفاده از انرژی مافوق صوت متمرکز با شدت زیاد باعث گرم شدن واز بين رفتن بافت سلولی پروستات می شود. در اين روش بيمار نياز به بستری شدن ندارد و فقط برای چند روز سوند ادراری خواهد داشت. در روش هایفو ميزان موفقيت به اندازه موفقيت در عمل جراحی است. ضمن آن که عوارض آن بسیار كمتر از جراحی و بيهوشی تنها به صورت موضعی می باشد.
درمان سرطان پروستات در مراحل T3 و T4
اگر سرطان پروستات به بافت های اطراف برسد يعنی از كپسول پروستات عبور و غدد سمينال وزيكول را درگیر کند، درمان با روش راديوتراپی و گاهی راديكال پروستاتكتومی و راديوتراپی پس از آن انجام می شود. اگر سرطان پروستات به گردن مثانه، عضلات کف لگن، ديواره لگن، غدد لنفاوی در ناحيه لگن و يا به نقاط دور دست (شايعترين آن استخوان است) رسيده باشد روش درمان، قطع هورمون با استفاده از داروها و يا برداشتن بيضه ها است. در موارد پيشرفته تر که بیماری به درمان قطع هورمون پاسخ ندهد شيمي ‌درمانی به عنوان آخرین روش به کار گرفته می شود.

4 مرحله از سرطان پروستات وجود دارد و پزشکان بایستی روی بیمارانشان بررسی و آزمایش کنند تا متوجه شوند که آنها در چه مرحلهای قرار دارند.
این موضوع از این لحاظ اهمیت دارد که باید دانست بیماری در چه مرحلهای قرار دارد تا تدابیر لازم را جهت پیکار با آن در نظر گرفت. برای بررسی اندازه تومور، غدهی لنفاوی٬ ورمها و همچنین واگیردار شدن آن به سایر اندامها، مراحل زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند:
مرحله1
سرطان پروستات خیلی کوچک است و کاملاً در غده
ی پروستات قرار دارد. دکتر از روی آزمایش روده نمیتواند چیزی را تشخیص دهد. آزمایشات تکمیلی لازم است تا مشخص شود که تومور وجود دارد. این از مراحل اولیه بیماری است و درمان میتواند نتایج خوبی در بر داشته باشد.
مرحله2
سرطان پروستات هنوز در غده پروستات قرار دارد، اما بزرگتر از قبل شده است، یک ورم سخت است که از طریق آزمایشات روده قابل تشخیص باشد. در این مرحله دکتر مشکوک می
شود که مشکل از کجاست. آزمایشات خون و سایر آزمایشات تکمیلی می‌توانند شک وی را مرتفع کنند.
مرحله3
سرطان پروستات٬ پرده پروستات را پاره کرده است و ممکن است با بافت
های مجاور شامل باریکه مثانه یا کیسهی منی سرایت کرده باشد. شخص مبتلا ممکن است هنگام ادرار درد شدیدی را احساس کند. وی حالا بیماری را از طریق دردهای شدیدی که دارد، کاملاً حس میکند و حتی ممکن است دچار کاهش وزن هم شود.
مرحله4
سرطان پروستات به سایر اجزای بدن سرایت کرده است. معمولاً سرطان پروستات شباهت زیادی به شاخه
های استخوانها دارد و این از وقتی که سرطان خیلی کوچک است، شکل میگیرد. وقتی که این موضوع اتفاق میافتد، سرطان کامل شده است و پیکربندی آن تکمیل گردیده است. به عبارت دیگر سرطان در مرحله 4 است.
پیشبینی سرطان پروستات فقط به سن و مرحله سرطان بستگی ندارد٬ بلکه وابستگی زیادی به وضعیت روحی فرد هم دارد. این مرحله، سرطان محدود به پروستات نیست و کلی شده است.
بسیاری از مردم میپندارند که مبتلا شدن به سرطان، محکومیت به مرگ است. در حالی که اینطور نیست. تعداد کسانی که سرطان را دفع میکنند خیلی بیشتر از آنهایی است که میمیرند. متأسفانه اینها کسانی هستند که بیماریشان را نمیپذیرند و زندگیشان را بیشتر در معرض ریسک قرار میدهند.
اکثر دکترها بر این باورند که بیمارانی که وضعیت روحی مثبتی دارند٬ خیلی بهتر از بیمارانی که افسرده میشوند، سرطان خود را کنترل میکنند. حتی برخی از دکترها فراتر میاندیشند و میگویند رویکرد خوشبینانه بیمار موجب میگردد مکانیسم دفاعی بدن قویتر عمل کند٬ یعنی مثبتاندیشی مقاومت بدن شما را در برابر بیماری افزایش میدهد و شما شانس بیشتری در مواجه با بیماری خواهد داشت.
در نهایت، کسانی که به سرطان پروستات مبتلا هستند، مانند کسانی که فعال و خوشبین هستند٬ زندگی طولانی و سالمی خواهند داشت.
عمومی- همشهری آنلاین:
سرطان پروستات یکی ازشایع‌ترین سرطان‌هایی است که مردان را مبتلا می‌کند.
غده پروستات غده‌اى است كه تنها در مردان يافت مى‌شود. اين غده در زير مثانهقرار دارد و مايعى به داخل منى ترشح مى‌كند.
سرطانپروستات با نشانه‌هاى مرتبط با دفع ادرار ويا درد شكم تظاهر مى‌كند. اين نشانه‌ها با علائم بيمارى‌هاى رايجى مانند عفونت وبزرگى خوش‌خيم پروستاتمشابهت دارد.
علائم هشداردهنده
علائمی که بروز آنها احتمال سرطان پروستات را مطرح می‌کند، از جمله اینهاهستند:
  • احساس مكرر نياز به ادرار كردن به خصوص در شب
  • احساس درد يا سوزش در هنگام ادرار كردن.
  • اشكال در هنگام شروع و متوقف‌ كردن ادرار يا ادرار ضعيف.
  • خون در ادرار يا مني.
  • درد يا سفتي در كمر، لگن يا ران‌ها.
  • ناتوانى جنسى.
  • عوامل خطرساز برای سرطان پروستات.
عوامل خطرساز
گرچه سرطان پروستات در اغلب موارد مرگبار نیست، شناخت عوامل خطرساز برای اینبیماری برای تشخیص علائم سرطان پروستات و درمان زودرس آن اهمیت دارد.
از جمله عوامل خطرساز بالقوه برای سرطان پروستات اینها هستند:
سن بالا: سرطان پروستات اغلب در افراد سالمند ديدهمى شود و افراد زير ۵۰ سال به ندرت به آن مبتلا مى شوند. مردان بالاى ۶۰ سال بيشتردر معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.
وراثت: سابقه ارثى سرطان پروستات عامل مهمى در ابتلابه اين سرطان است.
میزان بالای تستوسترون: افزايش ميزان ترشح هورمونجنسی مردانه، تستوسترون در خون اغلب موجب تسريع روند بدخيمى سرطان پروستات مى‌شود.
مصرف چربی زیاد: رژیم غذایی پرچربی خطر سرطانپروستات را افزایش می‌دهد (در مقابل رژیم غذایی کم‌چربی و مملو از ميوه و سبزی خطررا کم می‌کند.)
نژاد: سیاهپوستان بیشترین خطر ابتلای به این سرطانرا دارند. سفید پوستان در معرض خطر متوسط هستند و ژاپنی‌ها پایین‌ترین میانگین خطرابتلا به این سرطان را دارند.
روش‌‌های بیماریابی یا غربالگری
معاينه غده پروستات از طريق معاينه مقعد ساده‌ترین روش بیماریابی برای سرطانپروستات است. در اين روش پزشك از داخل مقعد بيمار، غده پروستات را معاينه مى‌كند. وجود سطح خشن و نامنظم بافت از علائم هشداردهنده سرطان پروستات محسوب مى‌شود.
تومورهاى سرطانى آنتى‌ژن‌هاى مشخصى را توليد مى‌كنند كه ممكن است از طريق آزمايشخون كشف شوند. آنتی‌ژنى كه تنها غده پروستات توليد مى‌شود،" آنتی‌ژن اختصاصىپروستات" (Prostate Specific Antigen ,PSA) است.
البته تنها سطح بالای PSA در آزمايش خون فرد نمايانگر ابتلا به سرطان پروستاتنيست. در برخى از موارد عفونت و يا بزرگى خوش‌خيم غده پروستات مى‌تواند سبب افزايشميزان PSA در خون شود.
تشخيص به موقع بيمارى، دست كم ۵ سال بيشتر به زندگى مبتلايان به سرطان پروستاتاضافه مى كند. توصیه می‌شود که مردان در سنين بالاى ۴۰ سال ساليانه مورد معاينه غدهپروستات قرار گيرند و در سنين بالاى ۵۰ سال، هر سال آزمايش آنتى ژن مخصوص پروستاترا انجام دهند.درمان
این روش‌های درمانی ممکن است به صورت منفرد یا همراه با هم برای درمان بیمارانبه کار روند
تحت نظر گرفتن بيمار: اين روش براىبيمارانى تجويز مى شود كه جراحى برايشان مفيد نيست و يا رشد غده سرطانى پروستاتآنها بسيار كند و آهسته است.
سرمادرمانی (کرایوتراپی): در این روش با تزریقنيتروژن مايع به درون غده پروستات انجماد بافتی و انهدام سلول هاى سرطانى بافتایجاد می‌شود.
شيمى درمانى: استفاده از داروهاى شيميايى منجر به انهدام سلولهاى سرطانى مى‌شود.
پرتودرمانی: هدف از راديوتراپىكنترل رشد سلول هاى سرطانى است. تابش اشعه به محل تومور ممكن است به صورت خارجى ياداخلى باشد.
هورمون درمانى: از آنجا كه هورمون تستوسترون به رشدسرطان غده پروستات كمك مى‌كند با به بیماران داروهاى ضد تستوسترون مانند قرصاستروژن داده می‌شود.
جراحی: عمل جراحی برای برداشتن غده پروستات انجاممی‌شود. اخیرا این عمل از طریق لاپاراسکوپی هم انجام می‌شود

منبع: از همشهري گرفته تابرخي سايتهاي پزشكي
saharbb هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 01-08-2009   #77 (لینک نوشته)
فعال هم میهن
 
shadab's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سرطان پروستات چيست؟

به به چطوری خانم دکتر خوبی؟
shadab آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-08-2009   #78 (لینک نوشته)
آشـــــــــنای دیروز
 
saharbb's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سرطان پروستات چيست؟

نوشته اصلي بوسيله shadab نمايش نوشته ها
به به چطوری خانم دکتر خوبی؟
سلام
اختيار دارين تا وقتي شما هستين ما عددي حساب نميشيم
saharbb هم اکنون آنلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 01-11-2009   #79 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
aliagha's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سرطان

دستکاری ژنتیک برای تولید اولین نوزاد عاری از ژن سرطان پستان

در بریتانیا، اولین نوزادی که قبل از قرار دادن جنین در رحم مادر، برای اطمینان از نداشتن ژن سرطان پستان مورد آزمایش قرار گرفته بود، متولد شده است.

پزشکان بیمارستان یونیورسیتی کالج لندن می گویند حال نوزاد و مادرش خوب است.
در جریان این آزمایش ها، جنین برای اطمینان از این که دارای ژن تغییر شکل داده BRCA1 نیست تحت نظر قرار گرفته بود . داشتن این ژن به این معنی است که 80 درصد خطر ابتلا به سرطان پستان برای شخص وجود دارد.
زنان سه نسل خانواده مادر نوزاد مورد بحث، در فاصله سنین 20 تا 30 سالگی به سرطان پستان مبتلا شده بودند.

سرطان

پل سرهال، کارشناس باروری، که پدر و مادر این نوزاد را درمان کرده اطمینان می دهد که این نوزاد بعدا به نوع ژنتیک سرطان پستان یا سرطان تخمدان، مبتلا نخواهد شد و این خطر که پدر و مادر بیماری سرطان را به دخترشان انتقال دهند برطرف شده است.
چنانچه این زوج دارای پسری می شدند، این خطر وجود داشت که وی حامل این ژن بوده و آن را به دختر خود منتقل کند.

البته حامل ژن سرطان پستان بودن به این معنی نیست که شخص قطعا به این بیماری مبتلا خواهد شد و علاوه بر این شانس درمان این بیماری در مراحل اولیه، وجود دارد ولی زوج مورد بحث می خواستند ژن سرطان را از خانواده خود حذف کنند.

پل سرهال، می گوید هدف اصلی تنها این نیست که مطمئن شویم یک نوزاد دارای ژن سرطان پستان نیست بلکه هدف این است که به انتقال این ژن از یک نسل به نسل دیگر پایان دهیم.
ترتیب تشخیص وجود ژن مورد بحث در جنین این است که هنگامی که جنین تنها دارای 8 سلول است یعنی بیشتر از سه روز از عمر جنین نمی گذرد، و قبل از قرار دادن آن در رحم مادر، پزشکان یک سلول جنین را آزمایش می کنند.

سپس آنان هر نوع خصوصیاتی در ژن را که ممکن است در آینده اشکال تولید کند، حذف می کنند.
در حقیقت تشخیص ژنتیک، قبل از قرار دادن جنین در رحم مادر صورت می گیرد.
این روش برای اطمینان از این که نوزاد بیماری هایی مانند فیبروز کیستی را به ارث نخواهد برد در گذشته به کار برده شده بود.

ولی در سال 2006 اجازه داده شد که پزشکان برای تشخیص وجود ژن سرطان پستان در جنین نیز از این روش که به آزمایش جنین قبل از قرار دادن در رحم مادر مربوط می شود استفاده کنند.

پرفسور پیتر براود، مسئول مرکز تحقیقات ژنتیک جنین، در یکی از بیمارستان های لندن گفت تصمیم آزمایش ژن جنین قبل از قرار دادن در رحم مادر، پس از مشورت های زیاد با مشاوران ژن شناسی و کلینیک هایی که این خدمات را ارائه می دهند گرفته می شود و باید در نظر داشت که استفاده از این روش برای تمام کسانی که ژن سرطان سینه در خانواده شان وجود دارد و هنگامی که احتمال موفقیت لقاح مصنوعی کم است مناسب نیست.

منبع : بی بی سی
__________________

aliagha آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-21-2009   #80 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
ruya's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سرطان

چطور از سرطان سرویکس رحم پیشگیری کنیم؟

سرطان دهانه‌رحم از جمله بیماریهایی است که ممکن است بسیار دیر تشخیص داده‌شود چون متاسفانه علائم قابل توجه و مشخصی ندارد. در‌حالی که این بیماری بسیار بد و حتی کشنده است.

آیا هرگز احساس درد در ناحیه پایین شکم و یا دردی که ران و یا کمرتان تیر بکشد توجه نموده‌اید و یا دچار لکه بینی‌هایی شده‌اید؟ متاسفانه این علائم وقتی پدیدار می‌شود که بیماری به مراحل پیشرفته و غیر قابل‌درمان رسیده است.

اما خبر خوب این است که در صورت تشخیص سریع و به موقع قابل درمان خواهد بود. یکی از شایعترین علل سرطان دهانه رحم ویروس پاپیلوما‌ست (hpv) که از طریق تماس جنسی انتقال می‌یابد. پس اجتناب از بیماریهای منتقله جنسی بسیارمهم است.

در این مقاله چهار مرحله مهم در پیشگیری از سرطان سرویکس یادآوری می‌گردد.

1- به تاخیر انداختن تماس جنسی :
هر چه سن شروع فعالیت جنسی زنان جوان دیرتر باشد امکان ابتلاء به بیماریهای جنسی کمتر و در نتیجه احتمال آلودگی به این ویروس کمتر خواهد بود.

2- به داشتن یک شریک جنسی قناعت کنید :

حتماً قبل از تماس،‌ از داشتن بیماریهای جنسی، اطمینان حاصل کنید. درصورتی که حتی به ظاهر هیچگونه آثاری از زگیل و یا تبخال و یا هر گونه زائده دیگری وجود نداشته‌باشد برای رعایت و حفظ سلامتی بیشترحتماً از کاندوم استفاده نمایید.

3- واکسن ضد hpv را ترجیحاً قبل از شروع فعالیت جنسی بزنید:

سن مناسب در دختران در 9 سالگی است . گرچه دیده‌شده‌است که خوشبختانه بدن خانمها بطور طبیعی در مقابل این ویروس مقاومت خوبی دارد اما باتزریق این واکسن، بدن کاملاً در مقابل این ویروس که عامل اصلی در ایجاد سرطان دهانه رحم است آماده مبارزه میگردد.

4- با انجام معاینه منظم از سلامت خود اطمینان حاصل کنید :

در واقع 50 سال پیش هامبل پاپ اسمیر با انجام این روش (پاپ اسمیر) توانست 70 % میزان مرگ و میر زنان ناشی از سرطان رحم را کاهش دهد. لذا در حال حاضر نیز بهترین روش در شناسایی زود هنگام سرطان دهانه رحم همان روش یعنی انجام پاپ اسمیر است.

در خانمها بلافاصله بعد از شروع فعالیت جنسی هر سه سال یک نوبت و در صورتی که بیش از یک شریک جنسی داشته‌اند هر سال پاپ اسمیر را انجام دهند. در خصوص خانمهای با سن بالای 30 سال که با یک نفرازدواج کرده‌ا‌ند توصیه میگردد تا هر سه سال این آزمایش را انجام دهند.
ruya آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 01-30-2009   #81 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
ruya's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سرطان

تحقیقات نشان می‌دهد: احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردانی كه بین 20 تا 30 سالگی فعالیت جنسی زیاد دارند، بیشتر است.


محققان می‌گویند؛ مردانی كه در دوران جوانی فعالیت جنسی زیاد دارند در سنین میانسالی و بالاتر بیشتر به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند.

افزایش فعالیت جنسی منجر به افزایش ترشح هورمون جنسی و در نتیجه بزرگ شدن غده پروستات می‌شود كه این امر خطر بروز سرطان را افزایش می‌دهد.

محققان می‌گویند: هورمون‌ها نقش مهمی‌در بروز سرطان پروستات ایفا می‌كنند.
سرطان پروستات شایعترین نوع سرطان در بین مردان انگلیسی است؛ به طوری كه هر سال 30 هزار مورد جدید ابتلا به این سرطان در انگلیس تشخیص داده می‌شود. این سرطان روی غده پروستات تاثیر می‌گذارد كه در نزدیكی مثانه قرار دارد.
ruya آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 03-08-2009   #82 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
ruya's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سرطان

کافیئین سلاحی برای مقابله با سرطان پوست محسوب می‌شود.

محققان دانشگاه سیاتل در تحقیقی به رابطه میان استفاده از کافئین و کاهش ابتلا به برخی انواع سرطان پوست پی بردند.

کافئین سلول تخریب شده پوست را در بر می‌گیرد و مانع از پیشروی تومورهای سرطانی می‌شود.

هنگامی‌که فرد در معرض تابش پرتوهای فرابنفش نوع ب قرار می‌گیرد سلول‌های پوست به دی ان ای موجود در آنها آسیب می‌بینند و تومورهای پوستی تشکیل می‌شود. امکان تغییر شکل تومورهای پوستی به سرطان پوست بسیار زیاد است.

کافئین در سلول‌های آسیب دیده، پروتئینی به نام آ تی آر را در بر می‌گیرد که عامل تبدیل سلول‌های آسیب دیده به سلول‌های سرطانی است.

کافئین تاثیر بسیار مثبتی بر ملانین( رنگدانه) پوست دارد. طبق بررسی‌های انجام شده مصرف قهوه میزان ابتلا به سرطان پوست را سی درصد کاهش می‌دهد.

محققان همچنین تاثیر مستقیم کافئین بر روی پوست موش مبتلا به سرطان را بررسی کردند. نتایج نشان داد پیشرفت سرطان تا هفتاد و دو درصد کاهش یافت.

کارشناسان و صنایع مربوطه به دنبال راهی برای تولید کرم‌های حاوی کافئین هستند.
ruya آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 03-16-2009   #83 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
ruya's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سرطان

سئوالاتی درباره غذا و سرطان
سرطان
آیا سوء تغذیه روی رشد تومور تاثیر می‌گذارد؟

سوء تغذیه، رشد تومور را کم می‌کند. مطالعات روی حیوانات نشان داده‌اند که سرعت رشد تومور در مدتی که بدن با محدودیت پروتئین و انرژی مواجه است، به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.
چه ارتباطی بین سوء‌تغذیه و درمان سرطان با جراحی وجود دارد؟

واضح است که وضعیت بیمار مبتلا به سوء‌تغذیه شدید، در مقایسه با بیماری که به میزان کافی تغذیه می‌‌شود، بعد از عمل جراحی بدتر است و دیرتر بهبود می یابد. در این بیماران میزان مرگ و میر و مشکلات بعد از عمل جراحی مانند عفونت بیشتر است.
سیستم ایمنی بدن بیماران مبتلا به سوء‌تغذیه ضعیف می‌شود. معمولاً بیمار تا چند روز بعد از عمل نمی‌تواند غذا بخورد ، در نتیجه ذخیره انرژی بدن بیمار کاهش می‌یابد.
مطالعات زیادی نشان داده‌اند که در بیماران سرطانی که سوء‌تغذیه شدید دارند و باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند، استفاده از TPN (تغذیه با سرم) قبل از عمل، می‌تواند مشکلات بعد از عمل و میزان مرگ و میر را کاهش دهد.
سوءتغذیه چه ارتباطی با شیمی‌درمانی دارد؟

بیماران سرطانی که سوء تغذیه شدید دارند، کمتر به شیمی‌درمانی جواب می‌دهند. این بیماران به سختی دوره ی شیمی‌درمانی را کامل می‌کنند. شیمی‌درمانی خود نیز باعث سوء‌تغذیه سلول‌های بدن می‌شود. داروهای ضد سرطان در شیمی‌درمانی ، معمولاً سمی ‌می‌باشند و باعث استفراغ، تهوع و عملکرد نامناسب معده و روده می‌شوند. این اثرات جانبی در بیمار سرطانی مبتلا به سوء‌تغذیه، مطمئناً روی نتایج شیمی‌درمانی اثـــر می‌گذارد و باعث افزایش ناخوشی و مرگ و میر ناشی از درمان می‌شود.

لذا تغذیه کافی و خوب بیمار باعث می شود وضعیتش بهبود می‌یابد. البته از طرفی دیگر می گویند که اگر بیمار تحت شیمی‌درمانی خوب تغذیه شود، تحمل او به شیمی‌درمانی زیاد می‌شود، یعنی حمایت تغذیه‌ای از بیمار، سلول‌های تومور را هم غذا می‌دهد و به آنها کمک می‌کند در مقابل شیمی‌درمانی مقاومت کنند، اما به طور کلی اثرات جانبی کاهش می‌یابد.

سوء‌تغذیه چه ارتباطی با پرتودرمانی دارد؟

درست مانند سایر روش‌های درمانی، در بیماران مبتلا به سوء‌تغذیه که تحت پرتودرمانی قرار می‌گیرند، ناخوشی و مرگ و میر زیاد است. پرتودرمانی می‌تواند مستقیماً به سوء تغذیه کمک کند. تأثیر پرتودرمانی بر سوء‌تغذیه و میزان کاهش وزن، به دوز تابشی، مدت زمان تابش و حجم درمان و محلی از بدن که تحت تابش اشعه قرار می‌گیرد، بستگی دارد. مثلاً تهوع و استفراغ در اثر تابش اشعه به سیستم عصبی مرکزی، ایجاد می‌شود و تابش اشعه به سر و گردن می‌تواند باعث التهاب مخاط دهان شود. تابش اشعه به قفسه سینه می‌تواند باعث بی‌اشتهایی شود و تابش اشعه به ناحیه شکمی ‌باعث عفونت روده و سوء جذب می‌شود.

بروز این عوارض معمولاً باعث کاهش دوز تابش اشعه می‌شود و در نتیجه سرعت پاسخ بیمار به درمان کمتــــر می‌شود.

رژیم غذایی چگونه روی انواع سرطان‌ها اثر می‌گذارد؟

مواد غذایی ‌روی انواع سرطان‌ها اثر می‌گذارند. به عنوان مثال افزایش مصرف کلسترول باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شود و افزایش مصرف میوه‌ها و سبزیجات، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهند. مصرف زیاد فرآورده‌های حیوانی مانند گوشت قرمز ، تخم‌مرغ و فرآورده‌های لبنی می‌توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند و لیکوپن (آنتی اکسیدان موجود در گوجه‌فرنگی) از بروز سرطان پروستات جلوگیری می‌کند.

با دریافت مقادیر زیادی ویتامین C می‌توان از سرطان غدد بزاقی جلوگیری کرد. مصرف گوشت‌های سرخ شده خطر بروز سرطان کلیه را تا 60 درصد افزایش می‌دهد.

به طور کلی 35 درصد از کل مرگ و میرهای ناشی از سرطان را می‌توان به برنامه غذایی غذایی نامناسب نسبت داد.

آیا الکل باعث سرطان می‌شود؟

بله، به نظر می رسد افراد الکلی بیشتر به سرطان‌ مری، لوزالمعده و پستان مبتلا می‌شوند. الکل در بدن زنان ، میزان هورمون استروژن را بالا می‌برد که ممکن است از این طریق در پیشرفت انواع خاصی از سرطان پستان مؤثر باشد.

در افراد الکلی غلظت ویتامین E و سلنیوم (آنتی اکسیدان ها) در خون کم است، بنابراین الکل با از بین بردن مواد پیشگیری کننده از سرطان (آنتی اکسیدان ها) ، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.
سرطان
آیا خطر ابتلا به سرطان در افراد چاق بیشتر است؟

در افرادی که BMI آنها از 30 بیشتر است یعنی چاق هستند، افزایش مرگ و میر به دلیل انواعی از سرطان‌ها مشاهده شده است، مخصوصاً ارتباط بین سرطان پستان و چاقی تایید گردیده است. همچنین عدم تحرک و فعالیت بدنی، یکی از عوامل مؤثر در بروز سرطان است. به نظر می‌رسد ورزش کردن، از سرطان‌ پستان، روده بزرگ و دستگاه تناسلی جلوگیری می‌کند.
میزان شیوع سوء تغذیه در بیماران مبتلا به سرطان چه‌قدر است؟

50 تا 80 درصد از بیماران سرطانی از سوء تغذیه رنج می‌برند. سوء‌تغذیه از علت‌های مستقیم مرگ در 22 درصد از کل بیماران سرطانی است. معمولاً 45 درصد این بیماران در بیمارستان، بیش از 15 درصد وزن خود را از دســت می‌دهند.
کاهش وزن چگونه روی وضعیت بیمار سرطانی تأثیر می‌گذارد؟

بیمارانی که کاهش وزن در آنها دیده نمی‌شود، در مقایسه با بیمارانی که وزن کم می‌کنند، بهتر بهبود می یابند. کاهش وزن با پیشرفت بیماری ارتباط دارد.

مطالعات نشان داده‌اند که بیشترین میزان کاهش وزن در بیماران مبتلا به سرطان معده و لوزالمعده (پانکراس) بوده است. کاهش وزن متوسط در سرطان‌ روده بزرگ (کولون)، ریه و پروستات دیده می‌شود و سرطان پستان کمترین کاهش وزن را دارد.

همچنین کاهش وزن روی بیماران سرطانی تحت درمان با عمل جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی تأثیر منفی می‌گذارد. بیمارانی که وزن کم می‌کنند، مشکلات بیشتری دارند و میزان مرگ و میر در آنها بیشتر است.
ruya آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 04-15-2009   #84 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
ruya's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سرطان

شيوه جديد برای تشخيص سرطان
سرطان


دانشمندان روشی را یافته‌اند که در صورت تکمیل آن با آزمایش یک قطره خون یا قطعه‌ای کوچک از بافت بدن می‌توانند وجود سرطان را تشخیص دهند و واکنش بدن را به درمان‌ها ارزیابی کنند.

محققان مدرسه پزشکی دانشگاه استنفورد در تحقیقات اخیر از دستگاهی ویژه استفاده کردند که می‌تواند ارزیابی کند که آیا پروتئین‌های شخصی مربوط به سرطان در بافت‌های کوچک یافت می‌شود و حتی اینکه تغییرات این پروتئین‌ها در واکنش به درمان‌های سرطان تغییر می‌کنند یا خیر.
تمرکز این مطالعه بر سرطان‌های خون بوده است اما گروه تحقیقاتی خوش بین است که روش آنها در آینده بتواند امکان تشخیص سریع‌تر غده‌های سخت را هم فراهم کند.

مجله نیچر به نقل از دکتر آلیس فن از دانشگاه استنفورد نوشت در حال حاضر ما نمی‌دانیم در سلول‌های غده بیمار در هنگام درمان چه می‌گذرد.
روش استاندارد برای بررسی واکنش به یک درمان انتظار چند هفته‌ای است اما هنگامی که بتوانیم آنچه را در سطح سلولی رخ می‌دهد بررسی کنیم گامی بلند به سوی جلو برداشته‌ایم.

این فناوری اجازه می‌دهد و این امکان را برای ما فراهم می‌کند که پروتئین‌های مربوط به سرطان را در سطح بسیار کوچک شناسایی کنیم.

بدین ترتیب ما نه تنها می‌توانیم پروتئین‌های به اندازه یک تریلیونیم گرم را شناسایی کنیم بلکه می‌توانیم تغییرات بسیار ظریف در تحولات پروتئین را ببینیم.

طی این مطالعه، محققان از این دستگاه برای جدا کردن پروتئین‌های سرطانی در لوله‌‌های باریک بر اساس بار آنها استفاده می‌کنند، باری که مطابق تغییرات بر سطح پروتئین تغییر می‌کند.

دو پروتئین مشابه با وضع‌های متفاوت در این دستگاه به راحتی قابل تشخیص هستند. این گروه تحقیقاتی همچنین از آنتی بادی‌ها برای شناسایی مقادیر نسبی و مکان پروتئین‌ها استفاده کرد.

دانشمندان دریافته‌اند که این روش نه تنها می‌تواند فعالیت انکوژن در سلول‌های کشت شده سرطانی را شناسایی کند بلکه همینطور در زمینه نمونه‌های غدد کوچک گرفته شده از موش‌های آزمایشگاهی به خوبی کار کرده است.

اگر چه این گروه تحقیقاتی بر روی سرطان غدد لنفاوی و سرطان خون تمرکز کرده بود، اما اکنون تحقیقات خود را بر غدد سر و گردن هم گسترش می‌دهد.

روسای این گروه تحقیقاتی در همین حال هشدار دادند قبل از آنکه این فناوری در اختیار عموم قرار گیرد، باید مطالعه بیشتری صورت گیرد.
ruya آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 08-10-2009   #85 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
ruya's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سرطان

سرطان
سرطان دهان
آیا سرطان در دهان هم روی میدهد؟

بله در سراسر جهان سرطانهای دهانی یکی از شایع ترین سرطانها هستند و تقریبا 5 درصد کل سرطانهای بدن را تشکیل میدهد و یکی از علل شایع مرگ و میر است.

سرطان در تمام قسمتهای بدن میتواند روی دهد، سرطان دهان در سنین بالا اتفاق می افتد (95 درصد موارد بالای 40 سال). بیشتر سرطانهای دهان زبان، نای و کف دهان را مبتلا میسازد.

پزشکان عوامل متعددی را در بروز این سرطانها دخیل میدانند مانند افزاش سن، تحریکات شیمیائی و فیزیکی ، عفونت ویروسی، آثار هورمون ها، افزایش استفاده از الکل و تنباکو، کمبود تغذیه ای، تقریبا نیمی از مبتلایان به سرطان دهان سیگاری هستند.
اگر چه سرطانها خطرناک هستند ولی در درمان سرطانها سایز و اندازه تومور و درگیری غدد لنفاوی و مهاجرت به نقاط دیگر بدن بسیار مهم است و هرچه تومور در مراحل اولیه و ابتدایی تری دیده شود شانس درمان و بهبود بیماران بیشتر است.

ruya آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 08-25-2009   #86 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
ruya's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض روش كباب كردن گوشت روي ذغال سرطان‌زا است

روش كباب كردن گوشت روي ذغال سرطان‌زا است

متخصصان تغذيه هشدار دادند كه مصرف گوشت كبابي احتمال ابتلا به سرطان را افزايش مي‌دهد.

خوردن گوشت‌هاي كبابي در بيشتر موارد مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزايش دهد.

كباب كردن يك روش كم چربي براي طبخ غذا است اما بايد هوشيار باشيم كه اگر گوشت كبابي زياد مصرف شود خطر ابتلا به سرطان را در پي خواهد داشت.

برگرها و كباب‌هاي آبدار بويژه در حالت نيم سوز و ذغالي شده حاوي مواد سرطان‌زا هستند.

وقتي شما گوشت را روي ذغال كباب مي‌كنيد، مقداري از چربي گوشت روي ذغال و خاكستر مي‌ريزيد و وقتي چربي با اين حرارت بسيار زياد برخورد مي‌كند ماده سرطان‌زا توليد مي‌شود كه اين ماده با دود حمل شده و دوباره به گوشت برمي‌گردد و براي بدن خطرناك است.

لذا متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند كه يك روش سالم و بي ضرر براي كباب كردن گوشت، سرخ كردن و يا تنوري كردن اين ماده خوراكي است.

اين متخصصان تاييد مي‌كنند كه طبخ غذا در مدت زمان طولاني تر و در دماهاي پايين‌تر روش بسيار بهتر و سالم تري است.

به علاوه طبخ جوجه بدون پوست‌ و مرغ و گوشت لخم نيز توصيه مي‌شود چرا كه مقدار چربي كه از اين نوع گوشت‌ها ممكن است روي ذغال بريزد به ميزان قابل توجهي كمتر است و در نتيجه از مقدار مواد سرطان‌زايي كه ممكن است توليد شوند، كاسته خواهد شد.
ruya آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 09-24-2009   #87 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
ruya's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سرطان

از بردن گل براي بيماران سرطاني بپرهيزيد!
يک فوق تخصص خون و آنکولوژي، تاکيد کرد: بيماران تحت شيمي درماني بايد نظافت را رعايت کنند، هر روز دوش بگيرند، دستهايشان را مکررا بشويند، از مصرف غذاهاي داغ و پرادويه بپرهيزيند؛ زيرا باعث تحريک دستگاه گوارش شده و همين امر به آنها صدمه مي‌زند.

دکتر سيد رضا صفايي، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا، درباره عوارض شيمي درماني در بيماران سرطان گفت: اين روش ممکن است عوارض متعددي چون تهوع و استفراغ، ريزش مو و بيماري‌هاي عفوني به همراه داشته باشد.

وي افزود: استفاده از بعضي داروهاي خاص شيميايي براي درمان هر نوع بيماري را شيمي درماني مي‌گويند. اين داروهاي خاص ناحيه بيماري را بدون صدمه به بافتهاي مجاور آن از بين مي‌برند.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در ادامه افزود: شيمي درماني با داروهاي شيميايي معمولا همراه ديگر روش‌هاي درماني سرطان از قبيل پرتودرماني يا عمل جراحي استفاده مي‌شود.

دکتر صفايي ادامه داد: شيمي درماني يکي از پايه‌هاي درمان سرطان محسوب مي‌شود، بعضي از سرطانها با درمانهاي دارويي درمان مي‌شوند اما بعضي سرطانها از قبيل سرطان پوست که به داروها پاسخ نمي‌دهند بايد شيمي درماني شوند.

اين فوق تخصص آنکولوژي افزود: ازعوارض ناشي از شيمي درماني مي‌توان به تهوع، استفراغ، اختلالات خوني، پوستي، متابوليک،عصبي، گوارشي، عفوني، ريزش مو، زخم و عفونت زبان و دهان اشاره كرد.

وي همچنين تصريح کرد: در شيمي درماني افراد مسن بايد از داروهاي خاص استفاده شده و با توجه به حال عمومي بيمار تجويز شود. مثلاً در افرادي که شيمي درماني با دوز بالاتري انجام مي‌شود عوارض برگشت ناپذيري بر روي سلولهاي طبيعي ايجاد مي‌شود که احتمال مرگ را هم افزايش مي‌دهد. بنابراين بايد دقت بيشتري صورت گيرد.

دکتر صفايي افزود: اين افراد بايد از مواجهه با خاک و گرد و غبار دوري کرده؛ به علاوه توصيه مي‌شود در هنگام عيادت از اين بيماران، از بردن گلهاي طبيعي پرهيز کنيد؛ زيرا در خاک ميکروبهايي وجود دارد که عفونت‌هايي را در بدن افراد تحت شيمي درماني و يا سرطاني تشديد و حال آنها را وخيم‌تر مي‌کند.

وي در پايان تاکيد کرد: آنتي اکسيدانها موادي هستند که بافتها را از صدمه ناشي از برخي مواد سرطان‌زا محافظت و مانع از بروز سرطان مي‌شوند، ويتامين‌هاي «اي و سي» که در سبزيجات و ميوه‌ها بيشتر يافت مي‌شوند هم جزء آنتي اکسيدانها هستند. بنابراين افرادي که بيشتر ميوه و سبزيجات مصرف مي‌کنند کمتر به سرطان مبتلا مي‌شوند.
ruya آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 10-24-2009   #88 (لینک نوشته)
شمع جمع
 
neda_zzz01's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض سرطان پوست چيست؟

سرطان پوست چيست؟ بيماريهاي غير واگير شايع سرطان پوست چيست؟
پوست بزرگترين عضو بدن و وظيفه آن ذخيره چربی ـ خنک نگهداشتن بدن و ساختن ويتامين D در بدن است و بدن را از عفونت، نور، از دست رفتن آب و ساير مايعات و جراحت حفاظت می کند.
سرطان پوست بيماری است که در آن سلولهای بدخيم از بافت پوست نشات می گيرند و به طور نامنظم و فزاينده ‌ای تکثير و به طريقی از سيستم ايمنی و دفاعی بدن عبور می کنند بدون اينکه موجب عکس‌العمل تدافعی و تهاجمی در سيستم ايمنی بدن شوند. مهمترين عامل پيشتاز و مستعد سرطان پوست، جهش در DNA سلول بر اثر اشعه ماورای بنفش است که منجر به شروع تراريختی سلول و سرطانی شدن آن می شود.
با توجه به نوع سلول پوستی که دچار تراريختی و سرطان شده است اشکال مختلفی از سرطان پوست وجود دارد که هر کدام نشانه ها و عوارض خاص خود را دارند. شايع ترين اشکال سرطان پوست عبارتند از:
I ـ سرطان سلولهای بنيانی يا پايه (Basal Cell Carcinoma)
IIـ سرطان سلولهای فلسی (Squamous Cell Carcinoma )
IIIـ سرطان سلولهای ملانوسيست ( ملانوما) ( Melanoma)
سرطان سلول های بنيانی
سرطان سلولهای بنيانی شايع ترين نوع سرطان پوست به شمار می آيد و نسبت به ديگر اشکال سلولهای سرطانی پوست خطر کمتری دارد. سرطان سلولهای بنيانی که در پايه اپيدرم (لايه خارجی پوست) قرار دارند سرعت رشد کم و آرام داشته و به ندرت گسترش می يابند.
سبب شناسی سرطان سلولهای بنيانی پوست عبارت است از: در معرض تابش نور شديد آفتاب قرار گرفتن بدن از جمله صورت، گوشها، گردن، سر، شانه ها و پشت، تماس با مواد شيميايی مانند آرسنيک و مواد راديو اکتيو، جراحتهای باز، سوختگی، خالکوبی و واکنشهای حساسيتی نسبت به واکسن.
افرادی که پوست و موی روشن و چشم آبی، سبز و خاکستری دارند و همچنين اشخاصی که مشاغل آنها در فضای باز است و به طور متوالی در معرض نور آفتاب هستند نيز از خطر بالا تری برای ابتلا به سرطان سلولهای بنيانی پوست برخوردارند.
علائم هشدار دهنده سرطان بنيانی پوست
زخمهای بازی که خونريزی در آن پس از سه هفته يا بيشتر ترميم نيافته باشد.
لکه سرخ يا حساسيتی که ممکن است حالت خشکی درد و يا خارش داشته و بهبود نيابد.
بر آمدگی شفافی که به رنگ صورتی- قرمز- سفيد است و يا در افراد با پوستهای تيره به رنگ قهوه ای و سياه نمايان شود و گاهی با خال اشتباه گرفته می شود.
لکه صورتی که با حاشيه بر آمده و فرو رفتگی خشک در مرکز آن همراه است در اين مورد با رشد لکه، رشته های نازک رگهای خونی ممکن است بر سطح آن ايجاد شود.
سرطان سلولهای فلسی پوست
سرطان سلولهای فلسی دومين شکل شايع سرطان پوست به شمار می رود که می تواند تمام بدن از جمله لايه های مخاطی را در بر گيرد.
اکثر اشکال سرطان سلولهای فلسی مدتها به لايه اپيدرم محدود می ماند و در صورت درمان نشدن به لايه های زيرين پوست سرايت کرده و بافتهای ديگر را مورد تهاجم قرار می دهد.
در معرض تابش نور شديد آفتاب قرار گرفتن اعضای بدن مانند صورت، گردن، اطراف گوشها، پوست سر بدون پوشش مو، دست، شانه، پشت بدن و لب پايين دهان از جمله علل ابتلا به اين نوع سرطان است.
زخمهای باز، تابش اشعه ايکس و تماس با مواد شيميايی مانند آرسنيک و فراورده های نفتی از ديگر عوامل ابتلا به سرطان سلولهای فلسی پوست است. درمان توسط داروهای سرکوبگر سيستم دفاعی بدن احتمال ابتلا به اين نوع سرطان پوست را افزايش می دهد. نشانه های ابتلا به اين نوع سرطان در موارد بسيار معدودی در پوستهای سالم ديده شده است که محققان آن را ناشی از عوامل ژنتيکی تلقی می کنند.
علائم هشدار دهنده سرطان سلولهای فلسی پوست
رشد ضايعه زگيل مانند که حالت خشکی پيدا و خونريزی کند.
لکه فلس مانند با حاشيه نامنظم که ممکن است حالت خشکی و خونريزی داشته باشد.
زخم بازی که خونريزی داشته و يا خشک شده و برای مدت طولانی بهبود نيافته باشد.
وجود توده ای برآمده که مرکز آن فرو رفته و خونريزی کند. چنين توده ای ممکن است سريع بزرگ تر شود.
سرطان ملانوما (Melanoma)
سرطان ملانوما رشد بدخيم سلولهای ملانوميسم است. اين سلولها رنگدانه تيره پوست، مو، چشم و خالهای بدن را توليد می کنند. از اين رو تومورهای ملانوما اکثراً قهوه ای و يا سياه است. ولی در موارد معدودی نيز سرطانهای ملانوم رنگدانه توليد نکرده و به رنگ پوست صورتی- قرمز و يا بنفش ظاهر می شوند.
ملانوما از خطرناک ترين انواع اشکال سرطان پوست بشمار می رود. اين نوع سرطان اگر زود تشخيص داده شود درمان ۱۰۰% آن امکان پذير است. اما چنانچه حالت تهماجمی پيدا کرده و به ساير بافتهای بدن سرايت کند درمان آن امکان پذير نخو اهد بود .
اشکال سرطانهای ملانوم به چهار دسته تقسيم می شوند:
ملانو م سطحی :(Superficial Spreading Melanoma) اين نوع ملا نوم به صورت لکه ای مسطح و يا کمی بر آمده با حاشيه نامنظم ظاهر می شود. اين لکه ممکن است به رنگها ی قهوه ای –سياه – قرمز –آبی ويا سفيد نيز ظاهر شود.
لنتيگو ماليگنا (Lentigo maligna)
لنتيگو ما ليگنا مانند ملانومهای سطحی نزديک به سطح پوست رشد می کند و همراه با سايه های برنزه – قهوه ای و يا قهوه ای تيره همراه است. اين سرطان که به آهستگی رشد می کند و ممکن است به ملانوم لنتيگو ماليگنا ( Lentigo maligna melanoma) که حالت تهاجمی دارد تبديل شود.
ملانوم اکرال لنتيجينوس (Acral lentiginous melanoma)
ملانوم اکرال لنتيجينوس قبل از اينکه لا يه های عميق تر پوست را در بر بگيرد، ابتدا به طور سطحی رشد می کند. اين نوع ملانوما با ساير اشکال ملانوم متفاوت است زيرا به شکل سايه های سياه و يا قهوه ای زير ناخنها ، کف پا و يا کف دست نمايان می شود. اين نو ع سرطان از شايع ترين اشکال ملا نوما در بين سياه پوستان آمريکايی و آسيايی است و از جمله نادرترين اشکال ملانوما در بين سياهپوستان آفريقايی است.
ملانوم گره ای (Nodular melanoma)
ملانوم گره ای معمولاً جنبه تهاجمی داشته و زمانی تشخيص داده می شود که سطح آن بر آمده شده است. رنگ اين گره ها اکثراً سياه و بعضی اوقات آبی، خاکستری، سفيد، قهو ه ای، برنزه، قرمز و يا همرنگ پوست است. اين نوع سرطان معمولاً در تنه، پا، دست افراد مسن و بر روی سر مردان ديده می شود. اين نوع سرطان شديد ترين و تهاجمی ترين نوع سرطان ملانوم است.
الگوهای درمانی سرطان پوست
تظاهرات بالينی سرطان پوست در هر شخص متفاوت است از اين رو تعيين درمان مناسب بستگی به سن، ‌وضعيت بدن، سابقه طبی بيمار، پيشرفت بيماری، ‌سازگاری بدن بيمار با دارو و الگوهای مختلف درمانی دارد.
در مجموع الگوهای درمانی سرطان پوست عبارتند از:
جراحی: برداشتن بافت بدخيم و کمی از بافت سالم پوست که روش معمول الگوی درمانی سرطان پوست است و به اشکال مختلف انجام می‌ شود و عبارتند از:
-کرايوتراپی (Cryo surgery) يا استفاده درمانی از سرمای شديد برای تخريب بافت. در اين روش ضايعه بدخيم با استفاده از نيتروژن مايع منجمد شده و در نتيجه آن، سلولهای سرطانی نابود شده و از بين می روند.
-خشکاندن و تخريب بافتهای سرطانی از طريق جريان الکتريکی پرفرکانس (ctrodesiccation) .
- کورتاژ (curettage) يا پاک کردن سطح مبتلا به بيماری با استفاده از کورت (وسيله قاشقی شکل). در اين روش جراح ضايعه بدخيم را تراشيده و به وسيله کورت پاک و تميز می کند.
-پيوند پوست (Graft) که بر روی بستر پوست آسيب‌ ديده ناشی از جراحی و برداشتن توده سرطانی حاصل شده انجام می‌گيرد.
- درمان ليزری که به وسيله پرتو نوری ليزر، سلولهای سرطانی برداشته شده و از بين می ‌روند.
-جراحی ميکروگرافی مُه (Mohs micrographic surgery) در اين روش ضايعه سرطانی با کمترين صدمه به بافت سالم برداشته می شود و طی آن، جراح با استفاده از ميکروسکوپ مقطع بافت سرطانی را مورد بررسی قرار می دهد تا به طور کامل از نابودی سلول سرطانی اطمينان حاصل کند.
راديوتراپی‌ـ الگوی درمانی ضايعه سرطانی با استفاده از اشعه يونيزان که منجربه انهدام سلولهای سرطانی و کوچک شدن اندازه ضايعه سرطانی می ‌شود.
شيمی درمانی‌ـ استفاده از داروهای شيميايی منجر به انهدام سلولهای سرطانی پوست می ‌شود. برای درمان سرطان پوست دو نوع شيمی درمانی وجود دارد:
-شيمی درمانی موضعی که استعمال لوسيون يا کرم بر روی پوست است که منجربه انهدام سلولهای بدخيم می‌شود. در اين روش کرم و لوسيونهای شيميايی که معمولا حاوی اسيد تريکلرو-استيک (trichloroacetic acid) هستند روی پوست قرار داده می‌شوند (نبايد روی پوست ماليده شود).
-شيمی درمانی بالينی که داروهای شيميايی از طريق خوراکی يا تزريق وريدی و يا داخل عضلانی تجويز می‌شود.
شيمی‌ درمانی الکتريکی‌ـ استفاده از الگوی شيمی درمانی توأم با ارتعاشات الکتريکی جهت مهار کردن رشد فزاينده سرطان پوست.
پرتو درمانی Therapy) photodynamicـ فوتوديناميک ‌تراپی استفاده از رنگ و نور است. در اين شيوه رنگ به داخل يک وريد تزريق و سپس در تمام بدن منتشر می‌ شود. بعد از چند روز، اين رنگ فقط در سلولهای بدخيم باقی می ‌ماند. سپس با تابش نور قرمز رنگ ليزری رنگ درون سلول سرطانی نور را جذب می‌کند و منجر به عکس ‌العمل فوتوشيميايی که مخرب سلول‌ها است، می ‌شود.
درمان بيولوژيکی يا ايمنولوژيک که مشتمل بر بازسازی، تحريک،‌ هدايت و تقويت سيستم طبيعی دفاعی بدن بيمار است و با استفاده از آنتی‌ بادی و هدايت سيستم دفاعی خود بيمار جهت مبارزه با سرطان صورت می گيرد. استفاده از عواملی مانند اينترفرون‌ـ سلولهايی که فعاليت ضدتوموری مستقيم دارند، و آنتی‌ بادی های مونوکلونال که اثرات تداخل بقاء سلول را دارند، رشد سرطان را کاهش می دهد.
سرطان پوست يکی از شايع ترين و در عين حال قابل پيشگيری ترين سرطان ها است. اکثر اشکال سرطان پوست در نقاط برهنه بدن مانند صورت، دست، ساعد و گوش ايجاد ميشود از اين رو پوست بايد در برابر اشعه خورشيد محفوظ بماند و کرمهای ضد آفتاب مناسب که فاکتور محافظت در برابر آفتاب آنها (SPF) پانزده يا بيشتر است توصيه ميشود.
neda_zzz01 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 10-24-2009   #89 (لینک نوشته)
شمع جمع
 
neda_zzz01's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض آشنایی با سرطان كبد

آشنایی با سرطان كبد بيماريهاي غير واگير شايع سرطان كبد
سرطان كبد رشد خارج از كنترل سلول هاي بدخيم در كبد، سرطان كبد ممكن است به طور اوليه از سلول هاي غيرطبيعي كبدي يا مجاري صفراوي منشأ گرفته يا از گسترش سرطان عضوي ديگر به كبد ناشي گردد (متاستاز).
شايع ترين اين سرطان هاي گسترش يابنده به كبد عبارتند از سرطان هاي ركتوم ، كولون ، ريه ، پستان ، پانكراس ، مري و پوست (ملانوم بدخيم ). سرطان كبد در همه سنين ممكن است بروز كند ولي در مردان بالاي ۶۰ سال شايع تر است .
علايم شايع
كاهش اشتها و كاهش وزن
وجود توده اي دردناك در طرف راست بالاي شكم
درد قسمت فوقاني شكم
تب خفيف ، معمولاً زير ۳/۳۸ درجه سانتيگراد
زردي چشم ها و پوست (گاهي )
تورم شكم در اثر احتباس مايع (گاهي )
خواب آلودگي
علل
نامشخص . اين سرطان در جمعيت هايي كه ميزان بروز هپاتيت ويروسي و ساير بيماري هاي مزمن كبدي در آنها بالاست شايع تر است .
عوامل افزايش دهنده خطر
بيماري اوليه كبد نظير سيروز كبد
مصرف استروييدهاي آنابوليك
مصرف بيش از از حد الكل
سابقه عفونت هپاتيت ب
مصرف طولاني مدت قرص هاي ضدبارداري
هموكروماتوز
اختلالات متابوليسمي
سنگ صفراوي ، كيست كلدوك ، كلونوركيازيس (آلودگي با يك كرم كبدي شايع در خاور دور( شرق آسيا)
پيشگيري
واكسيناسيون هپاتيت ب و ارائه آموزش در مورد پيشگيري براي جمعيت پرخطر از نظر ابتلا
غربالگري سرطان و تشخيص زودرس در مورد جمعيت پرخطر (با آزمايشي كه آلفافيتوپروتئين يا AFP ناميده مي شود)
عواقب موردانتظار
اين سرطان در حال حاضر غيرقابل علاج بوده و در مدت كوتاهي منجر به مرگ مي گردد. با اين حال درد بيماران با درمان قابل كنترل است . معمولاً براي درمان اين بيماري اقدام مي شود، اگرچه احتمالاً ناموفق است .
تحقيقات علمي درباره علل و درمان اين سرطان ادامه دارد و اين اميد وجود دارد كه درمان هايي مؤثرتر و نهايتاً علاج بخش در آينده ارايه گردند.
عوارض احتمالي
احتباس سديم ، كه باعث تجمع مايع در شكم و قسمت هاي پاييني بدن مي گردد كه اين خود تهديدكننده حيات است .
نارسايي كليه
مرگ در اثر اختلال عملكرد كبد
گسترش سرطان به اعضاي ديگر
درماناصول كلي
بررسي هاي تشخيصي گوناگوني براي اثبات تشخيص اين بيماري ممكن است استفاده شود كه عبارتند از آزمايش هاي خون ، نمونه برداري كبد، عكس ساده ، سونوگرافي ، سي تي اسكن ، ام آرآي ، آرتريوگرافي ، آنژيوگرافي و آزمون هاي راديواكتيو.
در مراقبت اين بيماران ، مراقبت هاي حمايتي طبي جامع و حمايت هاي رواني هر دو بايد مدنظر قرار داشته باشد.
داروهاي ضدسرطان و اشعه درماني اغلب تجويز مي شود. اين درمان ها ممكن است تا حدودي تسكين بخش باشند ولي علاج بخش نيستند (درمان هاي تسكيني ).
بسته به نوع و گسترش تومور جراحي جهت برداشت تومور ممكن است توصيه گردد.
پيوند كبد براي بعضي بيماران ممكن است در نظر گرفته شود.
داروها
داروهاي ضدسرطان كه ممكن است سرعت پيشرفت بيماري را كاهش دهد.
مسكن ها
آنتي بيوتيك ها در صورت عفونت زمينه اي كبد
فعاليت
محدوديتي وجود ندارد. تا حد توان به فعاليت هاي سابق خود ادامه دهيد.
با پيشرفت بيماري ممكن است مراقبت هاي آسايشگاهي به صورت سرپايي يا بستري توصيه گردد.
رژيم غذايي
رژيم پرانرژي و كم پروتئين
در اين شرايط به پزشك خود مراجعه نماييد
اگر شما يا يكي از اعضاي خانواده تان داراي علايم سرطان كبد، به ويژه كاهش وزن توجيه نشده ، تب خفيف يا وجود توده شكمي ، باشيد.
بروز تورم شكم در طي درمان
اگر دچار علايم جديد وغيرقابل توجيه شده ايد. داروهاي تجويزي ممكن است با عوارض جانبي همراه باشند.
neda_zzz01 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 11-30-2009   #90 (لینک نوشته)
رهگذر
 
mermaild's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

icon1 پاسخ : سرطان

سلامDr.satar
ميشه هر اطلاعاتي در مورد سرطان مثانه دارين به ايميلم ارسال كنين؟
من توي اينترنت به مطالب زيادي برخوردم ولي هيچكدوم جواب سئوالهام نبودن
ميخوام بدونم درمان سرطان مثانه بعد از جراحي چه گزينه هايي هست و شرايط درمان در مواردي كه سرطان بعد از 20سال عود مجدد داشته باشه با مرحله اول فرق داره؟
پروسيجر شيمي درماني چطوره؟
آيا نظريه اي مبني بر درمان از طريق تزريق باسيل سل درون تومورها وجود داره؟
ممنون
ايميل من mermaild@yahoo.com
mermaild آفلاين است   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
سرطان

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 09:12 AM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.