تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum              

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > ادیان و مذاهب > قرآن و عترت
ثبت نام آموزش کار با هم میهن بازی آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 02-05-2010   #1 (لینک نوشته)
شمع جمع

ghjk's Avatar

ارسال پیام خصوصی

Question واقعا بهشت و جهنم چگونه جایی هست؟

واقعا بهشت و جهنم چگونه جایی هست؟
سلام دوستان
واقعا این بهشت و جهنمی که ازش صحبت میشه چگونه جاییه؟
چون تا جایی که من می دونم و در قرآن و روایات و احادیث هم اومده بهشت جاییه خوش آب و هوا که بهشتیان در قصر های خودشون هستند و انواع غذاها و حوریان و غلمان ها در اطافشون وجود دارند و روز و شب کاری ندارند جز خوردن و خوابیدن و همخوابگی با حوریان
که اگر واقعا بهشت همچین جایی باشه واسه خود من بشخصه خیلی جذابیتی نداره چون حداقلش این هست که یکنواختی خودش نوعی عذاب هست و این زندگی یکنواخت در بهشت نمی تونه جالب باشه
اینجا سوال پیش میاد که مثلا برای افراد هنردوست ویا کسانی که به مطالعه علاقه مندند در بهشت چه جایگاهی هست؟
چون در قرآن چیزی فراتر ار اونها آورده نشده.
و همینطور جهنم هم که جاییست پر از آتش که گناهکاران و کافران هیزم ان هستند و روزی چند بار پوست تنشون کنده میشه و آب جوش در حلقشون ریخته میشه و از میوه ای که شبیه سر شیطان هست می خورند و سایر مواردی که در موردش ذکر شده.
ghjk آفلاين است   پاسخ با نقل قول
6 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 02-24-2010   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

leyla_1985's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : واقعا بهشت و جهنم چگونه جایی هست؟

نمیشه مطلق جواب داد . کاش کسی مثل پیامبر یا امامانی که دوره های قبل مردم رو قانع میکردن الانم بود.
اگه به خاطر این چیزها بهشت میریم چرا الان ممنوعه این نقض نیست؟ نهایت شناخت و رسیدن به خدا برای همخوابگی با یه حوری بهشتی؟ سرچشمه حقیقت ما رو به جایی قراره ببره که تا بی نهایت بخوریم و لذت ببریم؟ مگه اونجا هم جسمی در کار هست؟ مگه این لذت هایی که نام بردید جنبه مادی ندارند در حالی که اونجا دنیای معناست ؟ .......................
خوردن و خوابیدن و اجابت مجاز وتولید مثل و حتی عاطفه و حمایت بین حیوانات هم هست ، مگه شعور انسان ورای این نیست ؟ چجوری کسی که به این حد از کمال رسیده به چنین امکاناتی نیاز داره؟
leyla_1985 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
5 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 02-24-2010   #3 (لینک نوشته)
شمع جمع

askari110's Avatar

ارسال پیام خصوصی

سلام به شما دوستان گرامی

در قرآن این مشکل ونگرانی شما حل شده ...چرا که می خوانیم در سوره زخرف آیه 7 : (و فيها ما تشتهيه الانفس و تلذ الاعين) يعني در بهشت آنچه دل مي خواهد و چشم از آن لذت مي برد موجود است...

پس نگران تنوع در آنجا نباشید ...نگران این باشید که از چه راهی می توان به این بهشت رسید....امیدوارم همگی در بهشت موعود جای گیریم....التماس دعا
askari110 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
4 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 02-25-2010   #4 (لینک نوشته)
شمع جمع

ghjk's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله askari110 نمايش نوشته ها
سلام به شما دوستان گرامی

در قرآن این مشکل ونگرانی شما حل شده ...چرا که می خوانیم در سوره زخرف آیه 7 : (و فيها ما تشتهيه الانفس و تلذ الاعين) يعني در بهشت آنچه دل مي خواهد و چشم از آن لذت مي برد موجود است...

پس نگران تنوع در آنجا نباشید ...نگران این باشید که از چه راهی می توان به این بهشت رسید....امیدوارم همگی در بهشت موعود جای گیریم....التماس دعا
خوب چرا قرآن اینقدر کلی حرف زده؟
چرا از هنرهای هفت گانه هیچ اثری در قرآن نیست.
چرا در بهشت برای هنردوستان حرفی زده نشده؟
درسته که عرب های بدوی فقط به غرایزشون فکر می کردند ولی در ایران که مردم متمدنی زندگی می کردند.چرا به سلایق و نیازهای مردم ایران و روم و یونان و مصر و ... توجهی نشده
انگار که خدا بهشت رو برای اعراب جاهلی هزار و چهار سال پیش ساخته نه تمام اقوام در تمام اعصار.چون دقیقا چیزهایی که عرب ها خوششون میومده در بهشت هست و چیزهایی که بدشون میومده در جهنم.

2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 03-06-2010   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

yaghma's Avatar

ارسال پیام خصوصی

من با نظر شما کاملا موافقم نه تنها این مسئله بلکه اغلب مسائلی که دردین اسلام اومده همین طوره!
گویی اینکه دین اسلام مختص شبیه جزیره عربستان است منکه به شخصه هرگز نتونستم کسی وپیداکنم که بتونه با دلیل ومنطق وبدون جانبداری پاسخگوی سوالاتم درباره بهشت وجهنم ومسائل دیگه باشه.
همیشه با کلی گویی و جانبداری صحبت شده ودلیل وبرهان منطقی وجود نداره
و سرنوشتمان را دگرگون می کنند !
اما ...
بی دلیل تر از آن بوده ایم که برگردیم
و مالکِ آن چشمها را صدا بزنیم !!!
yaghma آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 03-06-2010   #6 (لینک نوشته)
مـدیر ارشـد هـم میـهن

Rayan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

انگار که خدا بهشت رو برای اعراب جاهلی هزار و چهار سال پیش ساخته نه تمام اقوام در تمام اعصار.چون دقیقا چیزهایی که عرب ها خوششون میومده در بهشت هست و چیزهایی که بدشون میومده در جهنم.
دقیقا همینطوره.

ولی لزومی نداشت بیاد برای کل کشورهای جهان مثال بزنه.

من فکر میکنم در قرآن چندتا محدودیت وجود داره که باید از اونها گذر کرد و متناسب با موقعیت زمانی/جغرافیایی فعلی درکش کرد. محدودیتهایی مثل زبان، تاریخ، جغرافیا (عربستان) و ... اگر خدا اتمام حجت کرد معنیش این نبود که به قول خلیل جوادی سوزنمون یک جا گیر کنه و هرچی رو که اونزمان برای اعراب گفته شده مو به مو برای فرهنگ و سنت خودمون تجویز کنیم.

اگر علائق اعراب اون مسائل بوده، باید ببینیم علائق خود ما نه فقط به عنوان یک ایرانی بلکه به عنوان یک انسان با علائق خاص خودش، چه چیزی هست. اگر بخوام واضحتر بگم هر کسی بهشت خودشو میسازه بر اساس باورهایی که داره. (در این مورد در چندتا تاپیک بحث شد.)

.
Rayan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
5 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 03-06-2010   #7 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

leyla_1985's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله rayan نمايش نوشته ها
دقیقا همینطوره.

من فکر میکنم در قرآن چندتا محدودیت وجود داره که باید از اونها گذر کرد و متناسب با موقعیت زمانی/جغرافیایی فعلی درکش کرد. محدودیتهایی مثل زبان، تاریخ، جغرافیا (عربستان) و ... اگر خدا اتمام حجت کرد معنیش این نبود که به قول خلیل جوادی سوزنمون یک جا گیر کنه و هرچی رو که اونزمان برای اعراب گفته شده مو به مو برای فرهنگ و سنت خودمون تجویز کنیم.

اگر علائق اعراب اون مسائل بوده، باید ببینیم علائق خود ما نه فقط به عنوان یک ایرانی بلکه به عنوان یک انسان با علائق خاص خودش، چه چیزی هست. اگر بخوام واضحتر بگم هر کسی بهشت خودشو میسازه بر اساس باورهایی که داره. (در این مورد در چندتا تاپیک بحث شد.)
به نظرت این همون تحریفی نیست که گفتن؟ وقتی به دفعات این جملات تو قرآن اومده

leyla_1985 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 03-06-2010   #8 (لینک نوشته)
مـدیر ارشـد هـم میـهن

Rayan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله leyla_1985 نمايش نوشته ها
به نظرت این همون تحریفی نیست که گفتن؟ وقتی به دفعات این جملات تو قرآن اومده
خب مسلما بحث سر کلیت قرآنه یعنی این قران به هر حال تقریبا همه توصیفاتش از بهشت و جهنم همون سمت و سوی علائق اعراب رو داره و طبعا همه جای قران همینطوره و چیز عجیبی نیست!

ردش هم نمیکنیم.

ولی فقط میگیم این توصیفات اگر برای علائق اعراب بوده دلیل نمیشه کسی که قطب شمال هم زندگی میکنه بیاد وارد بهشت دلخواه عرب بشه!

شما اگر بخوای یک کشور رو به کسی که به مثلا معماری علاقه داره کشور خوبی نشون بدید، بهش میگید این کشور انصافا ساختمونهای قشنگ و پیشرفته ای هم داره و برای مطالعه در مورد معماری هم فوق العاده ست! ولی به کسی که به موسیقی علاقه داره هم میتونید از همین توصیف استفاده کنید؟ (به فرض که اون کشور از همه نظر کشور خوبی باشه.) طبعا برای کسی که به موسیقی علاقه داره از موسیقی خوب اون کشور میگید.

توصیفات در قرآن بیشتر جنبه ی عرب پسند بهشت و جهنم بوده و نباید اون توصیفات رو جهان شمول دونست، اگرچه، کلا در مورد ماهیت بهشت و جهنم و اینکه اصلا این "یک محل فوق العاده برای زندگی" یک جور نماد هست از مسائل و توانایی هایی که در وجود انسان قرار داده شده بحثهای زیادی شده... خلاصه اینکه فقط روی معانی ظاهری بهشت و جهنم زوم نکنید...
Rayan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 03-06-2010   #9 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

forooghjan's Avatar

ارسال پیام خصوصی

به نظر من وقتی قیامت برپا می شه و پرده ها از حواس برداشته می شه همه موجودات عاشق خدا می شن اما آدمای خوبی و بهشتی از هم جواری حق تعالی برخوردار می شن و برعکس جهنمیان از لطف خدا محروم می شن .
forooghjan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 03-06-2010   #10 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

پسرخدا's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله Rayan نمايش نوشته ها
خب مسلما بحث سر کلیت قرآنه یعنی این قران به هر حال تقریبا همه توصیفاتش از بهشت و جهنم همون سمت و سوی علائق اعراب رو داره و طبعا همه جای قران همینطوره و چیز عجیبی نیست!

ردش هم نمیکنیم.

ولی فقط میگیم این توصیفات اگر برای علائق اعراب بوده دلیل نمیشه کسی که قطب شمال هم زندگی میکنه بیاد وارد بهشت دلخواه عرب بشه!

شما اگر بخوای یک کشور رو به کسی که به مثلا معماری علاقه داره کشور خوبی نشون بدید، بهش میگید این کشور انصافا ساختمونهای قشنگ و پیشرفته ای هم داره و برای مطالعه در مورد معماری هم فوق العاده ست! ولی به کسی که به موسیقی علاقه داره هم میتونید از همین توصیف استفاده کنید؟ (به فرض که اون کشور از همه نظر کشور خوبی باشه.) طبعا برای کسی که به موسیقی علاقه داره از موسیقی خوب اون کشور میگید.

توصیفات در قرآن بیشتر جنبه ی عرب پسند بهشت و جهنم بوده و نباید اون توصیفات رو جهان شمول دونست، اگرچه، کلا در مورد ماهیت بهشت و جهنم و اینکه اصلا این "یک محل فوق العاده برای زندگی" یک جور نماد هست از مسائل و توانایی هایی که در وجود انسان قرار داده شده بحثهای زیادی شده... خلاصه اینکه فقط روی معانی ظاهری بهشت و جهنم زوم نکنید...
موافق هستم ، تحریفی هم در کار نیست، هر دینی برای قوم یا اقوام خاصی اومده ، چون این قوم خیلی طرز فکر متفاوتی داشتن از اونها که مثلا" در اورشلیم یا یونان زندگی میکردن ، خدا برای این قوم پیامبری فرستاد که پیغام خودش رو با توجه به زمینه فکری و تجربی همون آدمها بهشون بفهمونه . چون محمد قرار نبود کسی رو با زور وارد دین کنه ( و به نظرم نکرد ) پس باید به یک روشی آینده زیبایی رو که در انتظار مطیعان خداست به این مردم هم نشون بده. و البته معلوم نیست بهشت همه آدمها یه جور باشه ! مثلا" بنده که آرزو دارم تمام ابدیت خودم رو فقط در کنار همسرم بگذرونم ، مطمئن هستم خدا به زور به من حوری بهشتی عطا نخواهد کرد!!!
پسرخدا آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 03-06-2010   #11 (لینک نوشته)
رهگذر

oranos's Avatar

ارسال پیام خصوصی

سلام دوست عزیز: به نظر من اون دنیا مثل ذرات کهکشانی این دنیا در حال حرکت به سمت جلو هستند.و این موضوع خود مفسر ایه 156 سوره بقره است.میشه نتیجه گرفت که اگر ما به عالم غیب( 1تا5 سوره ای بقره)ایمان بیاریم به سمت خدا میرم و خب این بهشت ماست ولی اگر نه. ما در اتش جهالت خود میسوزیم.
oranos آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 03-06-2010   #12 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن

raha gh's Avatar

ارسال پیام خصوصی

بهشت و جهنم فقط یک مسیر است.ولی هدف نیست .مثل کسی که میخواهد به دوره دبیرستان وارد شود باید ابتدا دوره راهنمایی را با موفقیت پشت سر بگذارد.ما هم برای رفتن به سمت خدا و خدایی شدن باید از مسیر جهنم و بهشت عبور کنیم.
raha gh آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 03-06-2010   #13 (لینک نوشته)
شمع جمع

topebay's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله ghjk نمايش نوشته ها
سلام دوستان
واقعا این بهشت و جهنمی که ازش صحبت میشه چگونه جاییه؟
چون تا جایی که من می دونم و در قرآن و روایات و احادیث هم اومده بهشت جاییه خوش آب و هوا که بهشتیان در قصر های خودشون هستند و انواع غذاها و حوریان و غلمان ها در اطافشون وجود دارند و روز و شب کاری ندارند جز خوردن و خوابیدن و همخوابگی با حوریان
که اگر واقعا بهشت همچین جایی باشه واسه خود من بشخصه خیلی جذابیتی نداره چون حداقلش این هست که یکنواختی خودش نوعی عذاب هست و این زندگی یکنواخت در بهشت نمی تونه جالب باشه
اینجا سوال پیش میاد که مثلا برای افراد هنردوست ویا کسانی که به مطالعه علاقه مندند در بهشت چه جایگاهی هست؟
چون در قرآن چیزی فراتر ار اونها آورده نشده.
و همینطور جهنم هم که جاییست پر از آتش که گناهکاران و کافران هیزم ان هستند و روزی چند بار پوست تنشون کنده میشه و آب جوش در حلقشون ریخته میشه و از میوه ای که شبیه سر شیطان هست می خورند و سایر مواردی که در موردش ذکر شده.
به نظر من بحث بی فایده ای هستش.با سرچ در گوگل میشه اطلاعات خوبی دریافت کرد...شک کردن به خلقت خدا و شک کردن در کار خدا نوعی کفر محسوب میشه..هرچه بیشتر سوال کنید بیشتر گناه میکنید و بیشتر در منجلاب گمراهی فرو میرید...شک دارید؟ پس ادامه بدید.

گیم نت میری؟
topebay آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 03-06-2010   #14 (لینک نوشته)
رهگذر

oranos's Avatar

ارسال پیام خصوصی

اما به نظر من این مضوع خیلی هم جای بحث داره لطفا به جای اینکه دلسرد کنید بگردید و ج قانع کننده بدید.
oranos آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 03-07-2010   #15 (لینک نوشته)
شمع جمع

ghjk's Avatar

ارسال پیام خصوصی

در ایات و روایات اومده که بهشت و جهنم مادیست نه معنوی و در عالم مجردات
پس مقتضای عالم ماده حرکت و تغییر و تحول و غم وشادی و مرگ و زندگی و تولید مثل هست
و این با گفته های قران که میگه در بهشت همیشه خوشی خواهد بود و غمی در کار نیست و مرگی و حتی کار و تلاشی در تناقضه!!
نوشته اصلي بوسيله rayan نمايش نوشته ها
دقیقا همینطوره.

خوی این حرف شما با این مساله که میگن قران از روز ازل در لوح محفوظ بوده در تناقضه.چرا قرانی که از روز ازل برای کل بشریت نوشته شده این همه به نیاز های اعراب عربستان توجه داشته و از خیلی چیز ها هم بی خبر بوده که در سایر نقاط جهان هست.
نوشته اصلي بوسيله topebay نمايش نوشته ها
به نظر من بحث بی فایده ای هستش.با سرچ در گوگل میشه اطلاعات خوبی دریافت کرد...شک کردن به خلقت خدا و شک کردن در کار خدا نوعی کفر محسوب میشه..هرچه بیشتر سوال کنید بیشتر گناه میکنید و بیشتر در منجلاب گمراهی فرو میرید...شک دارید؟ پس ادامه بدید.
دوست عزیز من که این ها رو انکار نکردم فقط سوال کردم.
یعنی سوال کردن هم جرمه و کفره!؟
اگر اینطور فکر می کنید برای طرز فکرتون متاسفم.
4 نفر نوشته را پسندیده اند
پاسخ

برچسب ها
هست؟, واقعا, بهشت, جهنم

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال