تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > عمومی و اجتماعی > اقوام و گردشگری > ایرانگردی
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 01-16-2009   #1 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
darius's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
نيمه نخست!

كمي بايد درنگ كنيد تا تمام برگ بارگذاري شود چون از فرتورهاي زيادي استفاده كردم. هركه فرتور با كيفيت خواست بگه.


افراد گروه:
بهروز، مهندس برق بچه شيراز ساكن قزوين كه هر ماهي يك سفر ميرود يه جورايي جونش به سفر بنده!
محمدرضا، شهره به حاجي دانشجوي برق ساكن تهران و سخنگوي گروه
و خودم داريوش اهل موغار
در اين دو ماهه به دنبال بهانه اي براي مسافرت بودم. تاسوعا و عاشورا كه تعطيل پنج شنبه و آدينه هم كه همينجوريش تعطيله! كجاي دنيا چهار روز پشت هم تعطيل ميشود؟!!! قدر اين تعطيلي ها را بدانيد كم بدست مي آيد.
از يك ماه پيش به دنبال بليط قطار بوديم كه با اين وسيله به سفر برويم گويا مشتاقان عزاداري خيلي زياد شده! كه تا اين فاصله بليطي گير ما نيامد و مجبور شديم با هواپيما سفر را آغاز كنيم (پولداريه ديگه). ساعت پرواز 10:30 بود كه ساعت 10:35 بود كه اعلام كردند كه سوار اتوبوسهاي ويژه شويم تا بسوي هواپيما برويم در حدود ساعت 11:15 دقيقه بود كه پريديم مدت پرواز به سوي اهواز در حدود يك ساعت ده دقيقه است تا هواپيما بنشيند و كوله پشتيهايمان را بگيرم شد 12:30 دقيقه رفتيم به سوي پل سفيد آن پل معروف معلق در اهواز كه ديگر سپيد نيست گويا وي هم فرتوت شده و رو به سياهي گذاشته است!
پس از خوردن ناهار و كمي استراحت به سوي امام زاده مهزيار رفتيم. گويا رسم است در هر شهري يه امازاده باشد! به شوند مشكلات امنيتي بسيار بالا اجازه ورود با كوله هايمان را به داخل ندادند. كوله هاي سنگينمان را در گيت ورودي به رسم امانت سپرديم و داخل شديم و تماشاچي عزاداري مردم اهواز بوديم. زيبا بود در هر شهري يك شكل عزاداري ويژه وجود دارد. در اهواز هم چند جور ديده شد. عزاداري با دسته اي از طبل، عزاداري افغاني هاي مقيم اهواز و بوشهري ها. زيبا بود چون چه زيبا چه غلط جزوي از ميراث فرهنگي اين سرزمين است و ريشه اش را بايد جوستجو كرد. اگر اين فرهنگها با شتاب برچيده شود كه قسمتي از فرهنگ اين سرزمين نابود شده.
كوله هايمان سنگين بود به همين شوند آنها را به نيروي هاي امنيتي و بسيجي امامزاده سپرديم و رهسپار شهر شديم تا شهر را ببينيم. ديدنيهاي اهواز به چند چيز خلاصه ميشود رود كارون كه امسال بسيار كم آب بود به شوند مديريت نادرست مصرف آب در زمستان سال گذشته و ايجاد سدهاي پياپي در مسير اين رودخانه و سرشاخه هاي آن و انتقال اصلي ترين سرشاخه آن (كوهرنگ) به استان هاي كويري و شهر رفسنجان! كه ناله و فرياد خوزستاني ها به خصوص اهوازي ها و شوشتري را در آورده بود.
پلهاي بسيار زياد و ديدني بر روي كارون و نخلهاي سر به آسمان كشيده. و فلافل و سمبوسه هاي بسيار خوشمزه. و پرنده هاي آبزي.
پس از 2-3 ساعت برگشتيم كه هم حاجي نمازش را بخواند و هم كوله هايمان را پس بگيريم كه متوجه شديم يكي از آنها نيست. كه آن هم ماله حاجي بود. گويا با خود كتاب دعايي (اصطلاحي قمي) به همراه آورده بود كه گفتيم بي شك براي آن كوله اش را گرفته اند. بسيجيان ميگفتند به شوند اينكه كوله هايتان را رها كرده ايد و رفته ايد مشكوك به وجود بمب شده ايم براي همين آنها را گشتيم! بگذريم كوله اين بنده خدا در دفتر بسيج و حفاظت آنجا بود رفت كه آن را بگيرد يه نيم ساعتي مورد پرسو جو قرار گرفت پس از بازگشت متوجه شديم همه اينها بهانه اي بوده براي گرفتن چاقوي ويژه و گراني كه به همراهش داشته اش در صورتيكه آن را به داخل نبرده بوديم ميفرموده اند كه وسيله ي خطرناكي است براي زيارت كننده ها !
رفتيم براي خوردن شام گويا در اين روزها در اهواز رسم بر دادن ناهار در روزهاي هفتم و نهم و دهم محرم است و از ناهار در ديگر روزها خبري نيست و از شام در تمامي اين زمان! به يك كبابي در خيابان كيان پارس (اعيان نشين اهواز) رفتيم. با كمال تعجب ديديم كه در آنجا گنجشك و سار هم سرو ميشد! پس از خوردن كوبيده اي معمولي كه قرار بود من حساب كنم به بهانه شيريني خريد دوربينم كه گويا پيچيده شد :دي به سوي يكي از پاركهاي ساحلي كارون شتافتيم تا كمپي برپا كنيم براي خواب.
پس از برپايي چادر يكي از گروهبان نيروي انتظامي آمد و پس از بازرسي برخي از تجهيزاتمان و تست دلسترمان! گفت شما همان سه نفري هستيد كه كوله داريد؟ (با خود گفتم چه زود در اين شهر 2-3 ميليوني معروف شديم). پيشنهاد داد كه كمپ را در نزديك كانكس پليس بزنيم براي امنيت بيشترمان، كه همينجا از گروهبان رضايي سپاسگذاري ميكنم براي اين پيشنهاد.
وي به من گفت نخستين تهراني هستي كه با ريش ديده ام!
شب را در سرماي زياد اهواز به بامداد رسانديم آنقدر هوا سرد بود كه چندبار از خواب بلند شديم!
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر به خوابگاه كه نميخوره چه برسه به دانشگاه :دي

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

بامداد روز هجدهم دي ماه 1387 رفتيم به سوي سه راه خرمشهر تا خودرويي كرايه كنيم تا به سوي چغازنبيل و شوش برويم. اين گونه با راننده طي كرديم كه مارا به چغازنبيل ببرد. يك ساعت بايستد سپس به شوش برويم كه روي هم مبلغ 30000 تومان درخواست كرد كه با چونه رسيد به 28000 تومان در صورتيكه روز خاصي نبود با 22-23 هزار تومان ميشد اين راه را رفت. جالب بود راننده كه فردي عرب بود به نام محمود صافي و كارش در همين مسير بود و بارها از اين مسير رد شده بود تاكنون به چغازنبيل نرفته بود!
براي رفتن به چغازنبيل از اهواز بايد به سه راه خرمشهر برويد در ترمينال خودروهاي خطي شوش هستند اگر به آنها بگوييد شما را ميبرند ولي اگر با خودروي شخصي هستيد ميرويد سه راه خرمشهر از آنجا راه شوش را پي ميگريد پس از 50 كيلومتر يك جاده فرعي است كه تابلويي سبز رنگ دارد با اين فرنام كه " به سوي چغازنبيل" كه از لب جاده فرعي تا خود چغازنبيل مسيري 20-25 كيلومتري هست كه بايد برويد.
-----------------------
چغازنبيل در چند چيز نخستين است.
در آنجا شما نخستين خشت هاي بشري! نخستين طاق ها دايره اي بشري! بزرگترين زيگورات دنيا! را ميتوانيد ببينيد. شما در آنجا جاي پاي كودكي بزي و سگي را ميتوانيد ببينيد كه ديرينگي 3000 ساله دارد.
يك ساعت براي ديدن چغازنبيل كم است بايد چيزي بين 4-5 ساعت زمان بگذاريد. در ضلع جنوب غربي چغازنبيل يك رج از خشتها همگي با نوشته هاي ميخي پر شده است به گفته اي ديگر يك رج از اين ديوار را با كتيبه كار كرده اند! اين زيگورات اهدا شده بود به خداي اونتاش البته معابد ديگري در ديوار بيروني بودند به خدايان مختلفي اهدا شده بود.
در روز عاشورا با خود ميگفتيم كه ديگر كسي نمي آيد جز ما! در كمال ناباوري شاهد آمدن يك تور و چند خودرو شخصي بوديم!

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشترمحوطه

پرستشگاه سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشترنام قسمتها و شماره هايي كه در فرتور بالا آمده


سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشترجاي پاي بزي

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشترجاي پاي كودكي
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر بيرون برنده آب باران از درون پرستشگاه به بيرون

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر لولاي يك در
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر پشت بند يك در
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر اين سه نفر!
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتريك آجر لعابدار!
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر يكي از طاق ها
------------------------------
به سوي شوش شتافتيم. شهري كه نخستين پايه هاي تمدن بوده و تا 7 قرن پيش زندگي در آن جاري بوده.
نخست جمعيت بسيار زيادي در يك مكان خاكي ديدگانمان را به سوي خويش كشاند زماني كه نزديك شديم ديديم كه در كنار تپه هاي باستاني شوش! مراسم تعزيه خواني و به گفته بوميان شبيه خواني برگزار ميشود. پس از تماشاي كوتاه آن به سوي آرامگاه دانيال نبي (يكي نيست به اين مردم بگه يك پيامبر قوم يهود چسبيده به تپه هاي باستاني چه ميكند!) رفتيم تا شلوغ نگشته و مردم هجوم نياورده اند آنجا و آن گنبد ويژه اش را ببينيم. آنجا مكاني بود براي زدودن خستگي راه و شارژ كردن باتري گوشي هاي خسته. سپس به سوي در ورودي تپه هاي باستاني شوش رفتيم، اميدوار بوديم در روز عاشورا در را باز كنند تا بتوانيم موزه و ويرانه هاي كاخ آپادانا و قلعه آن فرانسوي را ببينيم. شوربختانه اجازه ورود به موزه داده نشد و تنها توانستيم دژ و كاخ هاي آپادانا را ببينيم. قرار برآن شد كه بامداد فردا از موزه ديدن كنيم.
شوش يكي از نخستين مكان هايي كه تمدن درآن شكل گرفت و جهاني از آنجا مديريت ميشد كه نام بزرگترين امپراتوري جهان را يدك ميكشيد و افسوي كه سزاوار چنين وضعيت موجود نبود. شوربختانه شوش آنگونه كه در ذهن داشتم نبود. بدتر از آن كاخ هاي آپادانا بود، به چه شكل تبديل شده بود و شما ميتوانستيد ببينيد كه خرافات و تعصبات ديني چه بلايي برسر سرستونهاي زيباي كاخ آورده است. خدايشان خلخالي ها را نفرين ابدي كند.
اگر به همين شكل پيش برود ديگر تا چند سال آينده نه از آن تك ستون شكسته چيزي باقي ميماند نه از آن سر ستون بي چهره .

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر --------------------------
پس از افسوس خوردن هاي فراوان به سوي دژي رفتيم كه از سوي آن فرانسوي، ساخته شده است با آجرهاي به دست آمده از كاخ هاي آپادانا و شوش در دوران هاي ايلامي هخامنشي، اشكاني، ساسان و اسلامي . شما حتي ميتوانيد آجرهايي كه داراي نوشته هاي ميخي هم هستند در ميان آجرها ببينيد و همچنين آجرهايي با نقش هاي گل لوتوس و لعابدار! شوند تعجب است كه چرا چنين آجرهاي با ارزشي را تاكنون از اين دژ خارج نكرده اند. به گفته نگبان محوطه و تابلوي ميراث فرهنگي اين دژ موزه اي از آجرهاي دوره هاي مختلف است.


سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
-------------------------
براي برپايي اردو به يكي از پاركهاي نزديك شهر رفتيم چادر را برپا كرديم و من براي خريد به داخل شهر رفتم يه نيم ساعتي گشتم يا يك بقالي يافتم جالب بود نان پيدا نميشد ولي نوشيدني ژيور يافت ميشد براي يافتن نان نيم ساعتي گشت زدم تا دو بسته نان فانتزي يافتم. جاي دوستان خالي چاي ذغالي و سيب زميني كبابي و سوسيس تخم مرغ را براي شام تدارك ديديم شب را در همان پارك گذرانديم آن شب هوا كمي گرمتر بود و خوابي به مراتب آسوده تر كرديم. بامداد به سوي موزه رفتيم هرچند كم بود ولي مجموعه اي گران بهايي را ديديم از وسايل سفالي با نقش هاي بسيار زيبا با قدمتي بيش از 7000 ساله تا پيكره هاي مرمري اسلامي!


سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
---------------------------
با شوش بدرود گفتيم و به سوي شوشتر شتافتيم در كمال تعجب راننده مبلغ 6000 تومان را براي مسير 50 كيلومتري درخواست كرد! و مارا تا ميدان 17 شهريور (از اين ميدان به تمامي مكان ها و بافتهاي قديم شوش ميتوانيد برويد، تمامي آثار باقي مانده از گذشته هتل گردگشگري و بازار شهر) مركز شهر شوشتر رساند از آنجا شما ميتوانيد تمامي تابلوهاي آثار فرهنگي و باستاني شهر را ببينيد. بر خلاف شوش كه بدون تابلو بود! اين شهر پر از تابلو براي راهنمايي گردشگر بود از آنجا به سوي سازه هاي آبي شوشتر رفتيم.
نخستين چيزي كه ديدگان مارا به سوي خويش كشاند يك فروشگاه صنايع دستي بود كه بيشتر صنايع دستي شوشتر و ايلات بختياري و قشقايي را ميتوانستيد در آن بيابيد به جز آنها صنايع دستي كراچي پاكستان و هندوستان و تخته نرد و شطرنج سنندج را هم ميتوانستيد بيابيد. چيزي در حدود 1 ساعت در آن مغازه گذشت.
يك ملافه ابريشمي بود با كار دست كه با دستان يك پيرمرد 95 ساله بافته ميشود به نام ملافه شوشتر. اگر وي از دنياي ما برود ديگر كسي نيست كه اين ملافه را ببافد و اين ميراث فرهنگي از بين ميرود. گويا تا بيش از ماشيني شدن امروزي بافت پارچه بيشتر مردم اين ديار مشغول به بافتن پارچه در شكلهاي و نوع هاي مختلف بوده اند. در اين فروشگاه كه مالك آن آقاي شرافتمند بودند چيزهاي زيادي يافت ميشد! شما ميتوانسيد يك دست لباس ايل بختياري را با قيمت چيزي در ميان 400هزار تومان شامل آن كت سفيد كه شبيه پيانو است به نام چوكا با قيمت 120 هزار تومان شلوار با قيمت 20 هزار تومان كلاه نمدي با قيمت 9هزار تومان و گيوه دست دوز با قيمت 250 هزار تومان را تهيه نماييد . فرشهاي پشمي 3 متر مربعي با قيمت 120 هزار توماني و ...
شوربختانه ميزان آب ورودي به آبشارها را بسيار كاهش داده بودند تا بتوانند آسيابهاي آبشار را بازسازي و از رخداد ويراني نجات دهند و خوشبختانه اين نشان از اهميت دادن به آثار تاريخي كشور است گويا اينگونه كه ما شنيديم تمامي اين هزينه هاي بازسازي از سوي كمك هاي مردمي پرداخت ميشود! بگذريم هميجوريش هم اين سازه ها و سيستم كاربردي كه براي به راه انداختن آسيابهاي آبي به كار رفته است همه را در حيرت و تعجب فرو ميبرد!
اين آسيابها شبيه نيروگاهاي برق-آبي كار ميكند! به شكلي كه آب زياد را از داخل لوله اي عمودي به نام تنوره رد ميكنند سپس اين آب با شتاب زياد به پره هاي چوبي برخورد ميكند كه با شفتي فلزي! به سنگهاي آسيب در ارتباط است و از آن براي آرد كردن غلات استفاده ميكردند. كارشناسان گمان ميبرند بيش از 30 آسياب در اين سازه كار ميكرده است! در اينجا يك كارگاه توليد برق وجود داشت به نام مستوفي (كه بيشتر از وي مي خوانيد) با قدمتي 100 ساله دو عدد كارخانه يخ سازي.

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر ---------------------------
ناهار را در رستوران آبشار در ميدان 17 شهريور خورديم كيفيت خوب و قيمت مناسبي داشت. از آنجا به سوي بند ميزان و ساختمان كلاه فرنگي رفتيم در نزديكي آنجا يك هتل گردشگري هم وجود داشت كه براي اقامت مناسب بود.
از نقطه اي كه بند ميزان وجود دارد كارون به سه قسمت تقسيم ميشود. يكي ميشود رودخانه شطيط كه همان مسير طبيعي كارون است يكي ميشود گرگر كه از بند ميزان ميگزرد كه ميرود به سوي سازه هاي آبي شوشتر يكي هم ميشود نهر داريون كه قدمتي در بين هخامنشيان و ايلاميان دارد.
بند ميزان وظيفه كنترل سطح آب سازه هاي آبي شوشتر را دارد. ساختمان كلاه فرنگي يا نماد راهنمايي بوده و يا ميزان ارتفاع آب كارون را نشان ميدهد. اكنون كاربريش دگرگون شده و تابلويي شده براي نوشتن يادگاري. زماني كه كلاه فرنگي را ترك كرديم تا به كنار كارون برويم ديديم يك بي فرهنگ داشت يادگاري مينوشتن حاجي بر وي خرده گرفت و چرايي نوشتن يادگاري را جويا شد و وي در پاسخ گفت كه همه نوشتن من هم مينويسم! خوش بختانه اعتراض حاجي يك يادگاري را كم كرد.

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر ------------------------
كارون را ترك كرديم و به سوي دژ سلاسل شتافتيم، دژي كه ميگويند به دست اسيران رومي و قيصر روم ساخته شده. خودشان زندان خودشان را ساختند. همين اسيران چند پل بويژه پل شادروان در نزديكي دژ، بند ميزان و سازه هاي آبي شوشتر را ساختند. گويا شاه ساساني آزادي آنها را در برابر ساخت و ساز در شوشتر قرار داده بود كه براستي به خوبي از پس شرايط درآمده بودند و پس از 10 سال آزاد گشته اند.
كوله بارمان را نزد نگهبان دژ سپرديم و بسوي پل شادروان رفتيم در پل نور پردازي شده بود و زيبا نشان داده ميشد. تا چند دهه پيش مورد استفاده بوده و استفاده مداوم و بازسازي نكردن پل ويرانيش را در پي داشته. پيش از سفر نخست رييس جمهور كنوني به استان خوزستان سه دهنه پل بازسازي شده بود كه پس از سفر گويي نفت بشكه اي 140 دلاري به اين پل نميرسيده! اميدوارم اين پل هم به دست و پول خود مردم بازسازي شود تا قدر آن را بدانند، همچون سازه هاي آبي شوشتر بدانند.

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر ------------------
در راه بازگشت سري هم به خانه مستوفي زديم خانه اي كه تا چند روز پيش دفتر مركزي سازمان ميراث فرهنگي شوشتر بود كه به مكان تازه اي رفته اند و اكنون در حال اسباب كشي بودند كسي نبود در را باز كند يه نيم ساعتي ايستاديم ولي كسي نيامد داشتيم بازميگشتيم كه يك نفر آمد در زد حاجي بهش گفت اگر راه ديگري بلدي بگو تا ما هم بيازماييم ما كه هرچه در زديم كسي در را باز نكرد گفت تلفن داريد؟ گفتيم بفرما زنگ هم زد كسي در را باز نكرد چه بد شانس!
در راه بازگشت با خود گفتيم كه اجازه اردو زدن را به ما در دژ ميدهند پس براي شام خريد مفصلي كرديم شامل هله هوله و جوجه كباب زماني كه به دژ رسيديم از نگهبان پرسيديم كه ميشود شب را در كنار دژ بگذرانيم؟ يكم من من كرد سپس از ريسش پرسش كرد كه ايشان مخالفتي نكرد و به ما اجازه اردو زدن داده شد مسرور از اينكه جاي امني پيدا كرده بوديم. شام را خورديم و داشتيم براي خواب آماده ميشديم كه نگهبان گفت بياييد در يكي از شبستانها بخوابيد كه دارد ساخته ميشود ما امتنا كرديم و گفتيم كه در زير چادر بهتر است. قرار شد زود از خواب بلند شويم تا كليه آثار اردو از قبيل چادر و ذغال آتش را جمع كنيم تا 7 كليه وسايلمان را جمع كرديم و سپرديم به نگهبان قلعه. ديشب مامورين آب كه وظيفه كنترل آب نهر داريون را دارشتند به ما قول دادند كه بامداد نهر را كه شايد ديرنگي به اندازه 3000 سال دارد را به ما نشان دهند اثري كه بازديد عمومي ندارد و در حال تجهيز شدن بود ، در آينده نزديك بازديد همه آزاد ميشود. چيزي كه ما ديديم تونلي بود كه در برخي از جاهاي تونل ارتفاعش به بيش از 7 متر ميرسيد. مامور آب به ما گفت اين تونل زير پاي شما هم ادامه دارد! كه آب در آن جريان دارد. از تونل خارج شديم در كنار خانه هايي بود به نام كت كه در دل ديواره كنار رودخانه كنده شده بود و در تابستان كاربرد داشت به دليل تاريكي زياد و نبود روشنايي امكان بازديد فقط با تجهيزات روشنايي امكان داشت. داراي هواي بسيار بسيار خنكي بود كه در تابستان كارايي ويژه اي دارد.
بازگشتيم به دژ تا آن مكاني كه نگهبان اسرار داشت شب گذشته آنجا بخوابيم را ببينيم. افسوس خورديم كه چرا پيشنهادش را قبول نكريدم زير زميني داشت كه پنجره اي رو به كارون داشت با هوايي دل انگيز، گذشته بود و افسوس سودي نداشت.
نگهبان به ما پيشنهاد ديدن شادوان را داد كه ما با كمال ميل پذيرفتيم تنها چيزي كه از اين دژ بزرگ باقي مانده بود اين بود و دريچه هاي سي سرا كه نقش تهويه هوا و خنك كردن شادوانها را داشت. البته هنوز جاي كاوش و لايه برداري دارد. تا 100 سال پيش اين دژ كاربرد داشته و روشن نبود چه رخدادي پيش آمده تا اين دژ به كلي ويران گشته و كسي نميدانست!
اين دژ در زمان ساسانيان كاربرد داشته حتي در برابر يورش تازيان 6 ماه و به گفتهاي 2 سال به فرماندهي هرمزان مقاومت كرده و در آخر به دست ابوموسي اشعري مي افتد. در دوران اسلامي تا يكسد سال پيش كاربرد داشته.


سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر اين فرتور در زمان آباداني دژ گرفته شده است
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر چيدمان دژ
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر نمايي از شوشتر از مكاني به نام تخت قيصر در دژ
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر آثار بدست آمده در اكتشافات دژ ! مگر اينكه معجزه اي شود تا اينها و مانند اينها سالم بمانند. زير خاك براي اينها ايمن تر است تا اينجا

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر كوه فدلك شهره به دبليو در شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
يكي از كاشي هاي بجا مانده.
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشترباز اين سه نفر
ديگه خسته شدم ادامه در پست پس از اين.

ويرايش توسط darius : 01-16-2009 در ساعت 03:40 PM
darius آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 01-16-2009   #2 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
Maria-deppIII's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

جالب بود سپاس از شما
البته همه آن را نخوندم فعلا تا چغازنبیل خواندم چون خودم هم این بنا را اخیرا برای نخستین بار دیدم با دیدن عکسها کلی هیجان زده شدم !
فکر کنید , چه عظمتی است این بنا , زمانی که اروپاییان در جهل و نادانی زندگی میکردند ایرانیان و با هوش و ذکاوت خود همچنین بناهایی را ساختند !
گورستان آن را دیده اید ؟
که در حاشیه آن قرار داشت ؟
شوربختانه سازمان میراث فرهنگی کوچکترین اهمیتی برای حفظ و نگدهداری آن قائل نیست !
محوطه نگهبانی و یا جاده ای که منتهی به چغازنبیل میشود را دیده اید ؟
جای تاسف است !


سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

این عکس را ببنید , شوربختانه ان دری که شما در جلوی آن نشسته اید در زمان حضور ما بسته بود و من نتوانستم محوطه داخلی و طبقات بالای ان را ببنیم !
__________________
زندگی ما زاییده اندیشه ماست
Maria-deppIII آفلاين است   پاسخ با نقل قول
6 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-16-2009   #3 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
darius's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

نوشته اصلي بوسيله maria-deppiii نمايش نوشته ها
جالب بود سپاس از شما
البته همه آن را نخوندم فعلا تا چغازنبیل خواندم چون خودم هم این بنا را اخیرا برای نخستین بار دیدم با دیدن عکسها کلی هیجان زده شدم !
فکر کنید , چه عظمتی است این بنا , زمانی که اروپاییان در جهل و نادانی زندگی میکردند ایرانیان و با هوش و ذکاوت خود همچنین بناهایی را ساختند !
گورستان آن را دیده اید ؟
که در حاشیه آن قرار داشت ؟
شوربختانه سازمان میراث فرهنگی کوچکترین اهمیتی برای حفظ و نگدهداری آن قائل نیست !
محوطه نگهبانی و یا جاده ای که منتهی به چغازنبیل میشود را دیده اید ؟
جای تاسف است !
این عکس را ببنید , شوربختانه ان دری که شما در جلوی آن نشسته اید در زمان حضور ما بسته بود و من نتوانستم محوطه داخلی و طبقات بالای ان را ببنیم !
شوربختانه يك ساعت بيشتر زمان نداشتيم و آن هم در محوطه بنا پايان يافت.
با توجه به ديدارم از شوش و شوشتر به اين ساختمان خيلي خوب ميرسيدند گويي اي بنا در سرزميني ديگر وجود داشت!. يك گروه باستان شناسي از دانشگاه تهران آنجا هستند و مرتب اين بنا را بازسازي ميكنند.
آن در و سه در ديگر بسته است و اجازه ورود به هيچكس داده نميشد و هرچه درخواست كرديم سودي نداشت،‌ با خود گفتم اگر اين درها را باز كنند دچار سرنوشتي چون پارسه ميشود تازه آن سنگ است و اين خاك.
نگهبانش و يا همان راهنماش جالب بود! از هر 5 واژه اش 4تاش عربي بود
darius آفلاين است   پاسخ با نقل قول
5 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-16-2009   #4 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
Maria-deppIII's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

نوشته اصلي بوسيله darius نمايش نوشته ها
شوربختانه يك ساعت بيشتر زمان نداشتيم و آن هم در محوطه بنا پايان يافت.
با توجه به ديدارم از شوش و شوشتر به اين ساختمان خيلي خوب ميرسيدند گويي اي بنا در سرزميني ديگر وجود داشت!. يك گروه باستان شناسي از دانشگاه تهران آنجا هستند و مرتب اين بنا را بازسازي ميكنند.
آن در و سه در ديگر بسته است و اجازه ورود به هيچكس داده نميشد و هرچه درخواست كرديم سودي نداشت،‌ با خود گفتم اگر اين درها را باز كنند دچار سرنوشتي چون پارسه ميشود تازه آن سنگ است و اين خاك.
نگهبانش و يا همان راهنماش جالب بود! از هر 5 واژه اش 4تاش عربي بود
1 ساعت !؟
خوب برای ما محدودیت زمانی نبود !
جالب است چندی پیش ما هم سفری چون شما برای دیدن آثار باستانی داشتیم و بعد از چغازنبیل به دیدن شوش و شوشتر رفتیم و چون استاد تاریخی در گروه ما بود دیگر نیازی به راهنما نداشتیم !
چه روز خاطره انگیزه ای بود !
البته در شوش فقط زیارت دانیال نبی رفتیم اما دیدن آبشارهای شوشتر هم بسیار جالب و لذت بخش بود اولین سیستم فاضلاب شهری توسط ایرانیان خردمند !
که جای غرور و افتخار دارد !
حیف ان عکس ها را سیاه و سفید گرفتید !
شوربختانه فرصت نشد عشایر بختیاری مسجد سلیمان را ببینیم اما گویا شما گذری هم به آنجا داشتید ؟!
Maria-deppIII آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-16-2009   #5 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
darius's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

نوشته اصلي بوسيله maria-deppiii نمايش نوشته ها
حیف ان عکس ها را سیاه و سفید گرفتید !
شوربختانه فرصت نشد عشایر بختیاری مسجد سلیمان را ببینیم اما گویا شما گذری هم به آنجا داشتید ؟!
در نيمه پاياني رنگيش هم هست!
نشد هرچه گشتيم تا مارا كسي به نزد آنها ببرد يافت نشد.
darius آفلاين است   پاسخ با نقل قول
4 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-18-2009   #6 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
Mah.s's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر


عجب فضای نوستالزیکی دارد این به قول شما فرتور..یادش به خیر..در محل قدیمی مادربزرگ گرمابه ای بود ..دقیقا با همین شکل و شمایل..نمای بیرونی..در ..پنجره..البته آن گرمابه فرو ریخت..
عجیب این خرابه! برقرار است..
اون احیانا تیر چراغ برقه که تا کمر سوخته؟

سلام خسته نباشید..من به رسم کودکان همیشه تصاویر خواندنی ها رو ابتدا می بینم..فعلا هم در معرفی اعضای گروه به سر می برم..جالب بود..ببخشید از بین این تصاویر زیبا این یکی را برگزیدم...به وجد تلخی آمدم برای لحظه ای بسیار بسیار کوتاه..
شیرینی سفر همیشه به کام شما و همپایه هایتان
__________________
ببار ای ابر بهار، ببار ای ابر بهار
با دلُم به هوایْ زلف یار
داد -ُ بیداد از این روزگار
ماهـ ُ دادن به شبهای تار
Mah.s آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-18-2009   #7 (لینک نوشته)
شمع جمع
 
se.phi.roth's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

ایول اینجا هم خبری از ما اهوازها هم شد دمتان گرم
بابت خبرت هم ممنونم
se.phi.roth آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-19-2009   #8 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
Soofy-nice's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

بسيار عالي بسيار جذاب بود.خوش به حال شما كه در ايران هستيد و سفرهاي جنين تاريخي رو از دست نميديد.
كاش لحظه اي به جاي شما بودم
بسيار زيبا روايت كرديد.موسپاس بي نهايت جناب داريوش
__________________
Let em go till we see the morning light
Feel the beat as our bodies move as one
Come and dance to the music of the sun
(the sun, come and dance to the music of the sun)

Soofy-nice آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-19-2009   #9 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
Niloofar-92's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

اتفاقا منم همین چند ساعت پیش رسیدم تهران! از یک سفر 4-5 روزه به : اهواز خرمشهر آبادان شوش چغازنبیل و از همه مهمتر و جذابتر شلمچه. موقع بازدید از شلمچه حسابی تو حال و هوای جنگ بودیم که یک مین تو منطقه ای که هنوز پاکسازی نشده بود منفجر شد... برای ما خیلی تکون دهنده بود! اگر بتونم بعضی عکس ها رو میذارم. با مدرسه رفته بودیم و این سفر یکی از بهترین خاطرات من شد
__________________
کسی، لابه لای درختان پنهان است
این خیال، دل انگیز است و زیبا،
حتی اگر
کسی لابه لای درختان پنهان نباشد.
Niloofar-92 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-19-2009   #10 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
Niloofar-92's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

نوشته اصلي بوسيله maria-deppiii نمايش نوشته ها
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

این عکس را ببنید , شوربختانه ان دری که شما در جلوی آن نشسته اید در زمان حضور ما بسته بود و من نتوانستم محوطه داخلی و طبقات بالای ان را ببنیم !


موقع رفتن ما باز بود، جمعیت زیادی رفتیم روش و عکس گرفتیم! فکر کنم بعد رفتن ما دوباره احتیاج به بازسازی پیدا کرد
Niloofar-92 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-29-2009   #11 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
Maria-deppIII's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

همچنان منتظر ادامه روایت سفر شما هستیم !

Maria-deppIII آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 02-02-2009   #12 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
darius's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

نوشته اصلي بوسيله maria-deppiii نمايش نوشته ها
همچنان منتظر ادامه روایت سفر شما هستیم !

Gol
چشم به زودي
darius آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 02-05-2009   #13 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
darius's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

نوشته اصلي بوسيله maria-deppiii نمايش نوشته ها
همچنان منتظر ادامه روایت سفر شما هستیم !

Gol
دوستان اين آخرين شب من در هم مينه و اين ابليس مرگ فرجام نداد!
اگر ميخواهيد ادامه سفرنامه را دنبال كنيد آدينه هفته ديگر به اين نشاني بياييد:

http://niceiran.persianblog.ir/

زود برش داريد كه امكان پاك شدنش هست!

ويرايش توسط darius : 02-10-2009 در ساعت 02:08 PM
darius آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 02-05-2009   #14 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
dokhtar-irony's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

با دیدن این تاپیک چه خاطراتی برام زنده شد ترم اول دانشگاه من که بعد از 12 سال به زادگاهم اهواز بر گشته بودم از طرف انجمن اسلامی دانشگاهمون اردو رفتیم چغازنبیل
اینطوری که استارتر نوشته متاسفانه ادامه این سفر نامه را دیگر نمیتونیم توی فاروم داشته باشیم
در ضمن علی ابن مهزیار امام زاده نیست ها نگین من دارم غلط میگیرم ممکن است یک نفر اون پست را بخونه و برداشت اشتباهی داشته باشه
__________________
اللهم صلی علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم

من مدیر بازنشسته نیستم من استعفا داده ام

ويرايش توسط dokhtar-irony : 02-05-2009 در ساعت 12:55 AM
dokhtar-irony آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 03-01-2009   #15 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
darius's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر

نیمه دوم

پس از پایان بازدید از دژ و سپاسگذاری از مامورین اداره آب و نگهبانان دژ راهی بازار شوشتر شدیم نمیدانستیم چه چیزی چشم در راه ماست! نخست برای خرید خرما رفتیم و تنها چیزی که نخریدیم خرما بود!
چند مغازه بود خیلی هم خوشمزه بودند! پر بود از ترشیجات متفاوت و لواشک و فرآورده های میوه ای گوناگون از ترشی آناناس گرفته تا ترشی هندوانه جهرم! و لواشک هایی مانند انار که بسیار لذیذ بود و مخلوتی از میوه های ترش مزه و لبنیات محلی و ..... جای شما خالی!
دوباره برای خرید صنایع دستی نزد آقای شرافتمند رفتیم و ایشان با گرمی از ما استقبال کردند مردی خوشرو و مهمانواز است. کمی در مرود شوشتر برای ما گفتند و خانه پدریشان را به ما نشان دادند که اکنون کارگاه مرمت وی شده بود. زیرزمین خانه اش را به ما نشان دادند که چند دالان داشت یکی به خانه آقای مرعشی در بالادست سازه های آبی، یکی به پشت سد گرگر که به کارون میرسید، یکی دسترسی به تونل آب ها که نقش خنک کردن زیرزمین را به دست داشت که براستی خیلی زیاد سرد میکرد! و یکی هم دوباره به پایین تر! گویا برنامه ای برای بازسازی اینجا در سر داشتند.
ایشان را ترک کردیم و به سوی خانه آقای مرعشی رفتیم که از آبشارها به میزان ده دقیقه فاصله داشت در میان بافت سنتی شهر.
---------------------------
این خانه برمیگرد به دوره پهلوی نخست که پدر ایشان آن را ساخته اند و گویا دوبار گسترش پیدا کرده بود دارای 3 حیاط یک درب قدیمی بسیار زیبا که به خانه همسایه یا همان فامیلهای ایشان راه داشت و سردابهای بسیار خنک. قسمتی از این خانه دفتر میراث فرهنگی بود جالب بود که در روز جمعه حضور داشتند و مارا راهنمایی کردند. پس از ترک این خانه برای خوردن ناهار دوباره به رستوران آبشار رفتیم پس خوردن ناهار گفتیم دوباره شانسمان رابیازماییم شاید نگهبانی در خانه مستوفی باشد، که بود. پس از چند تلفن پیروز شدیم که مجوز ورود به خانه را بدست بیاوریم. نزدیک ساعت 3 نیمروز بود که به خانه مستوفی رسیدیم.
-----------------------
مستوفی که بود؟
گویا ایشان یا والی خوزستان بوده اند و یا مامور مالیان خوزستان. پیش از اهواز این شوشتر بود که مرکزیت این استان را به دست داشت پس از رخدادی که برای رضاخان (تلاش برای ترور وی ) در این شهر افتاد، خشم وی این شهر را گرفت و کم کم از رونق افتاد و اهواز مرکزیت پیدا میکند!
آقای مستوفی در این قسمت شهر چند ساختمان میسازد. یک خانه خویش که هم اکنون سالم است و قابل استفاده. اندرونی که ویران شده است. حمام که چیزی ازش باقی نمانده بود. یک پل بر روی نهر داریون که همچنان کاربرد داشت و یک مسجد کوچک که نمازگذارنی به آنجا می آمادند.
خانه مستوفی دارای موزه بود که به شوند تعطیل بودند مجال دیدنش به دست نیامد یک بخش غلام نشین. و یک حیاط بسیار زیبا. درها و پنجره های چوبی این خانه به تازگی به دست آقای شرافتمند بازسازی شده بود و قرار بود کاربریش دگرگون شود و چایخانه سنتی در آن بازگشایی شود!
شب را در خانه ای به بامداد رساندیم و صاحب خانه خواست که ماجرای این شب در هیچ‌جا آورده نشود! به همین شوند مرا ببخشید که نمیتوانم چیز زیادی بگویم.
--------------------------
بامداد به سوی اهواز راه افتادیم و با یک تاکسی دربست این راه را پیمودیم و هزینه ای برابر 12000 تومان را پرداخت کردیم. بلیط هواپیما را برای ساعت 4 تهیه کردیم چرخی در بازار شهر زدیم که چیز دندان گیری نداشت. دوباره به پل سفید بازگشتیم . ناهاری خوردیم و راهی فرودگاه شدیم در آنجا نزدیک هتل پارس (نادری) دفتر میراث فرهنگی خوزستان است و در کنار آن فروشگاه صنایع دستی، بازدیدی از آنجا کردیم و چون کفگیر به ته دیگ خورده بود زود خارج شدیم البته باید گفت که چیزهای زیبایی هم میتوان در آنجا یافت مانند جعبه ای کوچک از استخوان شتر زیبا شده با مینیاتورها. به سوی فرودگاه روانه شدیم پرواز سر وقت پرواز کرد (در ایران از شگفتیهای هفتگانه است) و دوباره به این تهران نفرین شده بازگشتیم.
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
-------------------------
در این سفر برای ما سه نفر هزینه نزدیک به 400هزار تومان در بر داشت. با کلیه هزینه های رفت و آمد، سوغاتی و خوراک. کمی گران تمام شد ولی خوش گذشت.
لازم میدانم چند نکته را با شما در میان بگذارم: زمانی که به اینچنین سفرهایی میروید باید با مردم محلی دمخور شید بدون هیچگونه تعصب دینی و اندیشه. با ایشان سخن بگویید به آنها گوش فرا دهید بر سر سفره غذایشان بنشینید به غذا دعوتشان کنید. مردمان بومی در برابر یک مهر شما سدها برابر به شما مهر می ورزند، تجربه اش هیچ هزینه ای ندارد.
تلاش کنید فرهنگی را به آنان بیاموزید. برای نمونه در شهر اهواز در امامزاده مهزیار سطل آشغال کنار مردم بود پنج قدم بر نمیداشتند تا زباله را به داخل سطل بیندازند و همینجور شوش، شبیه زباله دانی شده بود! شما اگر 2 نفر را راهنمایی کنید خود کاری بزرگ است.
مبارزه با یادگاری نویسی. همان کاری که حاجی در کلاه فرنگی شوشتر کرد.
با یک کوله پشتی 60-70 لیتری که شامل کیسه خواب، کمکهای اولیه، یک دست لباس اضافی، وسایل ابتدایی پخت و پز شامل یک چراغ (الکلی-گازی) یک ماهی تابه قاشق و چنگال و چاقو فلاسک یک نفره یک زیرانداز یک هد لامپ و یک کتاب راهنما و نقشه و پول به اندازه 70 -80 هزارتومان و یک مقدار جسارت میتوانید یک هفته بدون خودرو شخصی بگردید و خوش بگذرانید!

امیدوارم این سفرنامه مورد استفاده قرار گیرد.
تا سفر به قشم و کیش و رنجش خواندن سفرنامه اش، بدرود.


برای دیدن فرتورها به ادامه مطلب بروید
------------------------------
بازار شوشتر
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
--------------------------------
باز هم آبشارهای شوشتر
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
---------------------
خانه مرعشی
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
باز این سه تا !!!
---------------------------
خانه مستوفی
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
موزه خانه مستوفی
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
درب ورودی خانه

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
راهرو منتهی به حیاط مرکزی

سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر
ما سه نفرو که میشناسید سفر به اهواز - چغازنبيل - شوش - شوشتر این دوتا هم بهنام دانشجوی تاریخ دانشگاه شوشتره و کارش راهنمای توره و رحمت بچه زاهدان سرباز میراث فرهنگی و نگهبان خانه مستوفی تابستون هم عروسیشه مارو هم دعوت کرده!!!
darius آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
پاسخ

برچسب ها
چغازنبيل, اهواز, سفر, شوش, شوشتر

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 09:35 AM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.