تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum              

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > ادیان و مذاهب > گفتگوی شیعه و سنی
ثبت نام آموزش کار با هم میهن بازی آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

گفتگوی شیعه و سنی گفتگو بين مذاهب اسلامي ، شيعيان و مذاهب وفرق اهل سنت

پاسخ

LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 04-08-2008   #1 (لینک نوشته)
رهگذر

MASHKOOK's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض دعوای سنی وشیعه بر سر چه؟

دعوای سنی وشیعه بر سر چه؟
سلام دوستان عزیز
درعصر حاضر دعوایی که در بین سنی وشیعه مطرح است بیشتر بر سر خلافت حضرت علی است حال بیایید ببینیم نظر خود حضرت علی (که سرش دعواست )راجع به ابوبکر وعمر چیه؟
همانا کسانی با من بیعت کرده اند که با ابا بکر وعمر وعثمان با همان شرایط بیعت کردند پس آنکه در بیعت من حضور داشت نمی تواند خلیفه ای دیگر انتخاب کند وآن کس که غایب بود نمی تواندبیعت مردم را نپذیرد .همانا شورای مسلمین از آن مهاجر وانصار است پس اگر بر امامت کسی گرد آمدند و او را امام خود خواندندخشنودی خدا هم در آن است حال اگر کسی کارآنان را نکوهش کند یا بد عتی پدید آورد او را به جایگاه بیعت قانونی باز می گرداننداگر سر باز زد با پیکار می کنند زیرا که به راه مسلمانان در نیامده خدا هم او را در گمراهی اش رها میکند.

ويرايش توسط MASHKOOK : 04-12-2008 در ساعت 05:34 PM دليل: اشتباهی
MASHKOOK آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 04-09-2008   #2 (لینک نوشته)
رهگذر

MASHKOOK's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض دعوای سنی و شیعه بر سر چه؟

دوستان سلام
با توجه به اینکه دعوای اصلی سنی وشیعه هم اکنون بر سر خلافت حضرت علی است می خواعیم ببینیم نظر خود ایشان در مورد خلافت ابا بکر و عمرو کلا انتخاب سقیفه چه بوده است.
همانا کسانی با من بیعت کرده اند که با ابابکر وعمر وعثمان با همان شرایط بیعت کردند پس انکه در بیعت حضور داشت نمی تواند خلیفه ای دیگر انتخاب کند و آن کس که غایب بود نمی تواند بیعت مردم را نپذیرد همانا شورای مسلمین از آن مهاجرین و انصار است پس اگر بر امامت کسی گرد آمدند و او را امام خود خواندند خشنودی خدا هم در آن است حال اگر کسی کار آنان را نکوهش کند یا بدعتی پدید آورد او را به جایگاه بیعت قانونی باز می گردانند اگر سرباز زد با اوپیکار می کنند زیرا که اوبه راه مسلمانان در نیامده خدا هم او را در گمراهی اش رها می کند.
منبع:نهج البلاغه نامه ی6

ويرايش توسط MASHKOOK : 04-12-2008 در ساعت 05:33 PM دليل: اشتباهی بود
قديمي 04-12-2008   #3 (لینک نوشته)
رهگذر

MASHKOOK's Avatar

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : دعوای سنی وشیعه بر سر چه؟

البته دوستان عزیز با عرض پوزش تکه ی آخر رو ازش حذف کردم

ويرايش توسط MASHKOOK : 04-12-2008 در ساعت 05:35 PM دليل: اشتباهی
قديمي 04-23-2008   #4 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

عطار's Avatar

ارسال پیام خصوصی

سلام

مطلب نقل شده از طرف علي عليه سلام از باب جدل بوده

يعني تو كه آنها و روش آنها را قبول داري بايد به همان دليل من را

هم قبول كني ( اين قانون مورد قبول خصم بوده نه علي عليه

السلام)

چند قرينه و دليل

اين منابع از اهل سنت است

نكته‌اي كه در اين بين جاي تأمل دارد اين‌است كه اگر حق با اهل سنت است و هيچ مخالفتي وجود نداشته، چرا حضرت علي( ع )و حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها، ابتدا از بيعت سر باز زدند و چرا قبر دختر رسول خدا مخفي است؟ آيا اين موضوع از برخي مسائل پشت پرده و مخفي شده مانند، آتش زدن خانه حضرت به علت عدم بيعت، حكايت ندارد.[1]
حديث كاغذ و قلم
عن ابن عباس قال، لما حضرت رسول الله % الوفاة قال رسول الله صلي الله عليه وسلم ائتوني بالكتف والدواة (أو اللوح والدواة)، اكتب لكم كتابا لن تضلوا بعده ابدا، و في‌البيت رجال فيهم عمر ابن الخطاب، فقال عمر ان رسول الله % قد غلبهالوجع وعندكم القرآن حسبنا كتاب الله...»[2]
هنگام وفات، رسول الله فرمودند كه: براي من كاغذ و دوات بياوريد، تا براي شما مطلبي بنويسم تا پس از آن هرگز گمراه نشويد. در خانه مرداني بودند كه عمر در بين آنها بود؛ پس از فرمايش رسول خدا، عمر گفت: بيماري بر رسول خدا غلبه كرده (و هزيان مي‌گويد) قرآن در نزد شماست و كتاب خدا ما را كافي‌است و... .
در اينجا عمر مانع از آن مي‌شود، كه رسول خدا مطلبي را بنويسد، تا حجت بر همه تمام شود و ديگر اين همه بر سر جانشيني آن حضرت اختلاف نشود و سندي باشد تا مانع از گمراهي امت شود. آري اوست كه بر خلاف رسول الله و حديث ثقلين سخن مي‌راند.

[1]الـمختصر في اخبار البشر, ج1, ص 156؛ كنزالعمال في سنن الاقوال و الافعال, ج5, ص651, ح 14138؛ ازالة الخلاف, ج2, ص29؛ قرة العينين، ص 78.
2. صحيح مسلم، ج5، ص75؛ صحيح بخاري، ج7، ص9؛ مسند احمد، ج1، ص324.

ويرايش توسط عطار : 04-23-2008 در ساعت 08:29 PM
عطار آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 04-23-2008   #5 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

عطار's Avatar

ارسال پیام خصوصی

حديث ثقلين
قال رسول الله %: «اني ترکت فيکم ثقلين کاملتين کتاب الله و عترتي و انهما لن يفترقا حتي يردا علي الحوض»[1]
همانا دو جانشين در بين شما گذاشتم، که از هر حيث کامل هستند؛ کتاب خدا و عترتم. و همانا آن‌دو هيچ‌گاه از هم جدا نمي‌شوند، تا در حوض كوثر بر من وارد شوند.
قال رسول الله %: «ألا و اني تارک فيکم الثقلين؛ احدهما کتاب الله، هو حبل الله، من اتبع کان علي الهدي و من ترکه کان علي الضلالة...»[2]
آگاه باشيد! همانا من، در ميان شما دو ثقل را گذاشته‌ام؛ يكي از آن‌دو كتاب خداست، كه ريسمان الهي‌است، هر کسي آن را اطاعت کند هدايت و کسي که ترک کند گمراه است... .
اين دو حديث و احاديث بسيار ديگر به همين مضمون، در كتب‌ اهل سنت به وضوح دلالت دارند، که خلافت، نيابت و هدايت در امور دنيا و آخرت، بعد از رسول خدا فقط از آنِ عترت و اهل بيت آن حضرت مي‌باشد.

[1]. مسند ابن ابي شيبه، ج1، ص8-1 و مسند احمد ج5، ص189.

[2]. صحيح مسلم، ج2، ص280.
نوشته را پسندیده است :
قديمي 04-23-2008   #6 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

عطار's Avatar

ارسال پیام خصوصی

حديث خلفاي دوازده‌گانه
در منابع اهل سنت بارها نقل شده‌است، که پيامبر فرمودند:
«لايزال الاسلام عزيزاً الي اثني عشر خليفة ثم قال کلمة لم افهمها فقلت لابي ما قال ؟ فقال کلهم من قريش»[1]
اسلام با 12 خليفه به عزت مي‌رسد. سپس کلمه‌اي گفت، که من آن را نفهميدم، پس به پدرم گفتم، پيامبر چه فرمود كه من نفهميدم؟ گفت پيامبر فرمود: همه آنها از قريش مي‌باشد.
با اندكي تأمل روشن مي‌شود كه جانشين و کساني که رسول خدا بشارت به آمدن آنها مي‌دهد و عزت اسلام را به خلافت آنان مقيّد مي‌نمايد، نمي‌تواند افرادي مثل يزيد و... باشد. و به راستي مصداق اين حديث، چه كساني بجز دوازده امام شيعه مي‌تواند باشد؟

[1]. صحيح مسلم، ج6، ص3 و4؛ صحيح بخاري، ج8، ص105 و 128.
نوشته را پسندیده است :
قديمي 04-23-2008   #7 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

عطار's Avatar

ارسال پیام خصوصی

حديث منزلت «انت مني بمنزلة هارون من موسي الا انه لا نبي بعدي».[1]
يا علي! تو براي من، به منزله هارون نسبت به موسي هستي، جز اين‌كه پس از من نبي‌اي وجود ندارد.
اين حديث متواتر مي‌باشد و رسول خدا+، جايگاه حضرت علي 6را، نسبت به خود، مانند جايگاه هارون نسبت به موسي مي‌داند.
آري نفر دوم و افضل بعد از موسي، هارون بود و همين نيز در مورد علي 6جاري
مي‌شود. علاوه بر اين‌که، جمله «الا انه لا نبي بعدي» بر آن دلالت دارد که به‌غير از مقام نبوت، ساير مقام‌هاي هارون، مانند: نفر دوم و افضل بودن و هميشه يار و جانشين پيامبر بودن ـ چه در حال حيات و چه پس از مرگ ـ را، حضرت علي 6داشته است؛ چرا که اگر هارون هم پس از موسي زنده مي‌ماند، يقيناً جانشين حضرت موسي 6بود.
اين حديث در غير از غزوه تبوک نيز، بارها توسط پيامبر +تکرار شده که يكي از آنها عبارت‌است از، سال آخر حيات پيامبر، كه از جانب خداوند دستور رسيد، که تمام درهاي خانه‌هايي كه به سوي مسجدالحرام باز مي‌‌شد، بايد بسته شود و تنها دري که مجاز بود باز بماند، درب خانه حضرت علي 6بود و همين امر، اسباب حسادت و خشم برخي صحابه را پديد آورد و در پنهاني مطالبي را گفتند. خبر به گوش رسول خدا +رسيد، آن حضرت فرمودند: اين دستور را من از طرف خدا به شما ابلاغ کردم و هر کسي ناراضي است، مي‌تواند شهر ما را ترک کرده و به شام برود.[2]
2
[1]. صحيح مسلم، ج7، ص120؛ سنن ترمذي، ج5، ص304، ح3814؛ مناقب ابن مغازلي، ص37، ح40 و41؛ مسند احمد، ج1، ص171؛ صحيح بخاري، ج4، ح121.

[2]. مناقب خوارزمي، ص109؛ الآلي المصنوعة السيوطي، ج1، ص33؛ فرائد السمطين، ج1، ص206، ح161.

ويرايش توسط عطار : 04-23-2008 در ساعت 03:55 PM
قديمي 04-23-2008   #8 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

عطار's Avatar

ارسال پیام خصوصی

حديث اعلميت «قال رسول الله %: اعلم امتي من بعدي علي بن ابي طالب»[1]
عالم‌ترين امتم بعد از من، حضرت علي 6 مي‌باشد.

حديث وصايت «قال رسول الله%: لکل نبي وصي و وارث و ان علياً وصيي و وارثي»[2]
براي هر نبي‌اي، وصي و وارث بوده است و همانا علي، وصي و وارث من مي‌باشد.

حديث امامت متقين « قال رسول الله%: اوحي الي في علي ثلاث: امام المتقين و سيد المسلمين و قائد الغر المسلمين... .»[3]
سه مطلب در مورد علي به من وحي شد: علي امام متقين و آقاي مسلمانان و رهبر جلوداران مسلمين

است

[1]. مناقب خوارزمي، ص82، ح6- کفاية الطالب، ص332؛ کنزالعمال، ج11، ص614، ح32977.

[2]. مناقب خوارزمي، ص 84؛ مناقب ابن مغازلي، ص200؛ کفاية الطالب، ص260.

[3]. کفاية الطالب، ص105؛ كنز العمال، ج11، ص916.

ويرايش توسط عطار : 04-23-2008 در ساعت 03:55 PM
قديمي 08-13-2009   #9 (لینک نوشته)
جل الخالق

Tabassom's Avatar

ارسال پیام خصوصی

افرادی که به اسم اسلام مردان، زنان، و کودکان سنی يا شيعه را بيگناه ميکشند،
آيا به آيه 159 سوره انعام نگاه کرده اند که خداوند به حضرت رسول ميفرمايد:
"كسانی كه دينشان را فرقه فرقه كردند و بصورت گروههائی در آمدند تو رابطه‌ای با آنها نداری.
كار آنها با خداست."

چه تنها و غریبم بی تو در دریای هستی، ساحلم شو غرق گشتم بی تو در شبهای مستی

دعوای سنی وشیعه بر سر چه؟
Tabassom آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 08-14-2009   #10 (لینک نوشته)
شمع جمع

saeed137's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله tabassom نمايش نوشته ها
"كسانی كه دينشان را فرقه فرقه كردند و بصورت گروههائی در آمدند تو رابطه‌ای با آنها نداری.
كار آنها با خداست."
اخه مشکل ما این نیست که مشکل ما تفسیر هست از نظر ما شیعه اصل هست سنی فرقه شده از نظر انها سنی اصل هست شیعه قرقه شده ......
پس تا می توانی خر باش تا خوش باشی. دکتر علی شریعتی
saeed137 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 08-15-2009   #11 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

juventus's Avatar

ارسال پیام خصوصی

من نه سنی ام نه شیعه من مسلمونم و علی رو به عنوان یکی از ده شخصیت بزرگ تاریخ قبول دارم.
به نظر من هیچ کدوم حق نیستن چون هیچ کدومشون از روی عقل دینشون رو انتخاب نکردند چه برسه به مذهب یا همون فرقه شون.یعنی همه موروثی مسلمونن و همینطور موروثی شیعه شدن یا سنی.
juventus آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 08-28-2009   #12 (لینک نوشته)
جل الخالق

Tabassom's Avatar

ارسال پیام خصوصی

نوشته اصلي بوسيله saeed137 نمايش نوشته ها
اخه مشکل ما این نیست که مشکل ما تفسیر هست از نظر ما شیعه اصل هست سنی فرقه شده از نظر انها سنی اصل هست شیعه قرقه شده ......
اوه، بعد از آن همه که با ما گفتند که زندگی تان فقط وقتی ارزشمند است که سرشار از ایمان، ارواح، و خرافات باشد، خوانندن چنین غریو بلندی برای جستجوی حقیقت، جانفزاست. به دمی هوای تازه می ماند."
Tabassom آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 08-28-2009   #13 (لینک نوشته)
هم میهن دوست

mahound's Avatar

ارسال پیام خصوصی

با مطالعاتی که سر سنی و شیعه انجام دادم ، تحمیق شدن در شیعه معمولتره اما تحمیق شده های سنی خیلی خیلی خطرناکن.

mahound آفلاين است   پاسخ با نقل قول
قديمي 08-28-2009   #14 (لینک نوشته)
kashef
Guest

kashef's Avatar

ارسال پیام خصوصی

Question پاسخ : دعوای سنی وشیعه بر سر چه؟

نوشته اصلي بوسيله juventus نمايش نوشته ها
من نه سنی ام نه شیعه من مسلمونم و علی رو به عنوان یکی از ده شخصیت بزرگ تاریخ قبول دارم.
به نظر من هیچ کدوم حق نیستن چون هیچ کدومشون از روی عقل دینشون رو انتخاب نکردند چه برسه به مذهب یا همون فرقه شون.یعنی همه موروثی مسلمونن و همینطور موروثی شیعه شدن یا سنی.
عزیز جان در این زمان کنونی نمیشه مسلمون بود ولی شیعه یا سنی نبود.ولی شما میتونی به عنوانه یه شیعه یا یک سنی تحقیق کنی و بعد از رهایی از تردید حق رو به یکی بدی چون اسلامه واقعی یکی بوده و هست نه بیشتردعوای سنی وشیعه بر سر چه؟
قديمي 08-28-2009   #15 (لینک نوشته)
kashef
Guest

kashef's Avatar

ارسال پیام خصوصی

Arrow پاسخ : دعوای سنی وشیعه بر سر چه؟

نوشته اصلي بوسيله Tabassom نمايش نوشته ها
كار آنها با خداست."
آن زمانی که این آیه نازل شد هنوز اسلام به چند شاخه تبدیل نشده بود.وگرنه خداوند دستور صریح میداد که با تفرقه و تفرقه افکن در جدال باش نه اینکه پاسداری از دین را به خدا واگذاری و خود رابطه ای با آن ایجاد نکنی.دعوای سنی وشیعه بر سر چه؟دعوای سنی وشیعه بر سر چه؟
پاسخ

برچسب ها
نه؟, وشیعه, دعوای, سنی

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال